Inovație în vin
Aud din ce în ce mai des această întrebare: cum inovezi în vin?
Este o întrebare bună în măsura în care consumul de vin scade îngrijorător, mai ales în rândul generațiilor tinere. Iar acest consum scăzut, mai ales în interiorul acestei generații, este asociat imediat cu trendul unui stil de viață sănătos. Ceea ce este o parte importantă a explicației, dar care lasă nediscutată cealaltă fațetă a ecuației: vinul este prea scump pentru câtă etichetă pune în consum.
În special pentru generația tânără, eticheta consumului de vin este prea complicată: pahare speciale, pairing cu mâncarea perfectă, papila needucată care nu se înțelege bine cu vinul sec, ocazii neclare de consum, promovare într-un format de comunicare bătrânicios și multe altele. Dacă adăugăm variabila preț pentru ceva ce nu este înțeles, tabloul începe să se completeze.
Generația tânără nu bea vin pentru că nu înțelege de ce trebuie să dea bani mulți pentru o experiență neclară.
Cu alte cuvinte, cea mai importantă inovație în vin este, de fapt, o înțelegere a modului de comunicare care să-l facă dorit.
Iar primul pas pe care producătorii trebuie să-l facă este să înțeleagă că pentru această generație, vinul este o marfă, nu o operă de artă, că celebrul DOC nu înseamnă nimic în fața unui mix bun, că talanga unui somelier este mult mai puțin importantă decât recomandarea unui influencer, că evenimentul dichisit la care trebuie să pui frac și se intră pe invitație este o activitate de „snobi” versus pupitrul unui DJ la modă pe o plajă pierdută.
Am tot auzit că publicul trebuie să se educe ca să înțeleagă vinul. De fapt, lumea vinului trebuie să înțeleagă că trebuie să distreze lumea actuală. Inovația în vin vine când înțelegi ce distrează această generație, chiar dacă uneori e greu de acceptat că hulitul TikTok este mai eficient decât multe degustări complicate.
Text de ȘTEFAN CHIRIȚESCU | OPINII





