După o premieră de succes pe 25 ianuarie 2025, la Teatrul „În Culise”, spectacolul „Regele Desculț” revine pe scena teatrală pentru a continua să fascineze publicul.
Această adaptare dramatică, regizată de Vasile Toma și bazată pe cele mai cunoscute nuvele ale lui N.V. Gogol („Însemnările unui Nebun”, și cu momente din nuvelele „Mantaua” și „Nasul”), împinge granițele artei teatrale printr-o viziune inovatoare și emoționantă.
„Regele Desculț” este o explorare profundă a absurdului existențial, o poveste despre fragilitatea umană și despre lupta continuă de a găsi un sens în mijlocul haosului. Teatrul „În Culise” și echipa sa de excepție vă invită să descoperiți această producție remarcabilă și să vă alăturați aplauzelor care au consacrat-o deja.


Un spectacol de excepție, susținut de o distribuție remarcabilă
Ion Grosu oferă o interpretare magistrală a „Nebunului”, personajul principal, a cărui poveste tragicomică explorează alienarea și fragilitatea umană.
Raluca Jugănaru, într-un dublu rol impresionant, dă viață lui Meggy, o cățelușă simpatică, loială, extrem de vorbăreață, și pe Sophie, iubirea imposibilă a protagonistului.
Magda Băcescu, o aduce la viață pe Mavra, singura persoană care împărtășește grija față de Nebun, și care aduce o notă subtilă de umanitate și empatie.
Ștefan R. Apostol interpretează cu intensitate Șeful de Secție, o figură grotescă ce simbolizează absurditatea autorității.
Constantin Venerus Popa, dându-i viață chiar autorului, Gogol/Martorul, omniprezent, ghidând spectatorii prin labirintul narativ.










O viziune regizorală și dramatică inovatoare
Adaptarea dramatică a lui Constantin Venerus Popa și regia semnată de Vasile Toma aduc un omagiu creațiilor lui Gogol, reinterpretând temele sale universale într-un context teatral contemporan. Decorurile minimaliste și simbolice, alături de o coloană sonoră originală și mișcarea scenică expresivă, creionează un univers care fuzionează realitatea cu oniricul, oferind publicului o experiență profundă și memorabilă.
Programul reprezentațiilor
Spectacolul va putea fi vizionat în următoarele reprezentații:
– 9 februarie 2025, ora 19:00, la Teatrul „În Culise”
– 17 martie 2025, ora 18:00, la Teatrul Național „I.L. Caragiale” București – Sala Atelier, marcând debutul național al acestei producții excepționale.
Distribuția:
– Ion Grosu – Nebunul,
– Raluca Jugănaru – Meggy/Sophie,
– Magda Băcescu – Mavra,
– Ștefan R. Apostol – Șeful de Secție,
– Constantin Venerus Popa – Martorul.
Echipa Tehnică:
– Traducerea: Ion Grosu
– Coregrafie: Violeta Captari
– Ilustrația muzicală: Stelian Muscalu
– Adaptare: Constantin Venerus Popa
– Costume și scenografie: Ema Șerban
– Regia: Vasile Toma
– Durata: 1h,30m.
Mărturii de la premiera din 25 ianuarie 2025
„Foarte bună cronica și concludentă pentru extraordinarul spectacol. Felicitări actorilor, regizorului și echipei unite! Cu toții au adus în fața publicului, pe o scenă mică, o emoție de maximă intensitate!” (Daniela Toma, director Edit. ArtCreativ)
„Tuturor ne-a indus starea de bucurie generată de un spectacol bun, de calitate, care ne aduce gânduri noi, ieșind din ziua de azi.”(Badea Octavian)
„Felicitări! Un spectacol minunat, actori de prima clasă, o punere în scenă deosebită!” (Liliana Badea, poet)
„Am văzut, am primit un cadou. Piesa grozavă, actori extraordinari, regie superbă! Felicitări! Este grozav să vezi lucrurile de vârf! Chiar este o piesă de succes!” (Tudor Ciobotariu, poet)
Pentru bilete și informații suplimentare, vizitați pe pagina oficială a spectacolului, www.facebook.com/regeledescult/, pe site-ul teatrului www.teatrulinculise.ro, pe www.tnb.ro/ro/regele-descult/, sau contactați-ne la contact@davidart.ro.




