Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 17/01/2020
Viața Orașului

BUCUREŞTI PE GRATIS: Săptamâna 17-23 ianuarie

Redacția Online Zile și Nopți De Redacția Online Zile și Nopți
Comentarii BUCUREŞTI PE GRATIS: Săptamâna 17-23 ianuarie Share BUCUREŞTI PE GRATIS: Săptamâna 17-23 ianuarie


 

 

EXPOZIŢIE: “Benzi Desenate de Şerban Andreescu”

 

Vineri 17 ianuarie, ora 19:00 la Casa Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei nr. 151), Muzeul Municipiului București vă invită la vernisajul expoziției “Benzi Desenate de Șerban Andreescu”, prima expoziție personală de bandă desenată a autorului. Șerban Andreescu este un prolific autor de bandă desenată și un ilustrator de cărți pentru copii. A realizat storyboard-uri și animație 2D pentru cinci studiouri de desene animate și filme difuzate în Spania, Franța și Germania. Având o activitate de peste 28 ani, a realizat ilustrații la peste 800 de cărți de copii și beletristică.

 

Lucrările lui Șerban Andreescu au fost publicate în 14 albume de benzi desenate la patru edituri. A participat la expoziții internaționale de benzi desenate la București, Constanța, Craiova, Timișoara, Sibiu, Bruxelles, Madrid, New-York. A primit premiul „Sandu Florea” (SUA), acordat pentru întreaga operă de bandă desenată. Expoziția lui Șerban Andreescu poate fi vizitată până pe data de 29 februarie, de miercuri până duminică, între orele 10.00 – 18.00 (17.30 ultima intrare).

 

TÂRG: “Poveste de Crăciun” la OCC

 

La cererea publicului, Târgul din curtea Operei Comice pentru Copii rămâne deschis până pe 19 ianuarie. După prima săptămână de școală după vacanță, copiii și părinții se pot bucura de activitățile din curtea instituției. Patinoarul, derdelușul, caruselul și atelierele de creație sunt dintre cele mai iubite activități ale acestei ediții de succes. Vineri, 17 ianuarie, între orele 17:00 – 21:00, sâmbătă și duminică, între orele 10:00 și 21:00, bucureștenii au liber la distracție, în curtea Operei Comice pentru Copii! Intrarea la Târg este liberă, iar accesul la activități se face pe baza Tichetelor PDC, disponibile la punctele de informare din târg.

 

SPECTACOL-LECTURĂ: “Insula” de Mihail Sebastian

 

Sâmbătă 18 ianuarie, de la ora 12:00, la Sala Mică a TNB, sunteți invitați pentru a pătrunde alături de actorii Teatrului Național în universul enigmatic al piesei neterminate al lui Mihail Sebastian, într-un spectacol-lectură completat de finalul câștigător al concursului de dramaturgie, text al carui autoare este Ruxandra Ţuchei, cunoscut om de televiziune și o pasionată de teatru, care, deși a semnat mai multe scenarii pentru documentare TV, debutează ca dramaturg cu acest ultim act al piesei “Insula”.

Spectacolul–lectură este rezultatul unui studiu actoricesc întreprins de actorii Ada Galeș, Mircea Rusu, Ionuț Toader, Alexandru Bindea, Magda Catone, Andrei Finți, Eduard Adam, Marius Bodochi şi Alexandra Sălceanu sub coordonarea riguroasă a regizorului Răzvan Popa, şi va fi urmat de o discuție cu publicul, moderată de Marina Constantinescu, membră a juriului care a analizat cele 44 de texte înscrise în competiția organizată de Centrul de Cercetare și Creație Ion Sava.

 

CARTE: “Şi se auzeau greierii” de Corina Sabău



 

Marți 21 ianuarie, la ora 19:00, în librăria Humanitas de la Cișmigiu, sunteti invitati la o dezbatere despre romanul “Și se auzeau greierii” de Corina Sabău, publicat recent în colecția 821.135.1 – Scriitori români contemporani, la Editura Humanitas, o investigație psihologică a feminității și a vieții de cuplu, pe un fundal al României comuniste care a produs trauma generației decrețeilor. “Și se auzeau greierii” e un roman scurt, puternic, cu o temă necruțătoare: avorturile clandestine dinainte de Revoluția din 1989 și consecințele lor cumplite asupra existenței individuale.

Confesiunea unei femei, directă, cu rare momente de tandrețe și căldură, atunci când gândurile i se îndreaptă către fetița ei, Sonia, recompune fracturat, dar în detalii de o acuitate uneori insuportabilă un capitol întunecat din istoria românească. Fie că vorbește despre viața muncitoarelor din fabricile comuniste, că rememorează momente dintr-o copilărie chinuită, marcată de figura unui tată violent, sau că face să se audă, la final, vocea Soniei, cartea păstrează un ritm și o intensitate care taie răsuflarea cititorului.

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută