Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Festival

JAZZx 2023

În 2013 am pus piatra de temelie a ceea ce poate fi unul din cele mai importante evenimente culturale din această parte a Europei, parte a efortului de a obţine titlul de Capitală Europeană a Culturii 2021.

Încă de la primele ediții am reușit să atragem artiști precum: Richard Bona, Kurt Elling, David Murray & Macy Gray,Terri Lyne Carrington, Lizz Wright, Al Jarreau, Anoushka Shankar, The Cat Empire, Dianne Reeves, Marcus Miller, Liv Warfield w/ The NPG Hornz, Dee Dee Bridgewater, Jacob Collier, Take 6, Imany, Dhafer Youssef sau BADBADNOTGOOD, Miles Mosley x The West Coast Get Down, Chick Corea Elektric Band, Monty Alexander Harlem Kingston Express, Bill Laurance, China Moses, SUBJazz (Subcarpați x JazzyBIT), Christian Scott aTunde Adjuah.

JAZZx 2023 promite să mențină calitatea prestațiilor artistice prezentate în cadrul celor zece ediții și să aducă pe scena din Timișoara cele mai importante nume actuale ale jazz-ului mondial.

jazzx timisoara 2023

 

Programul JAZZx 2023

 

MIERCURI, 28.06.2023

Centrul de Proiecte

– 18:00 / Strada Fără Nume – Repetiții cu public

 

Piața Libertății

– 20:00 / Acetobă feat Arcuș

– 21:00 / Mammal Hands

– 22:30 / Thundercat

 

JOI, 29.06.2023

Centrul de Proiecte

– 18:00 / Strada Fără Nume – Repetiții cu public

 

Piața Libertății

– 20:00 / Andrei Petrache Trio

– 21:00 / MÖRK

– 22:30 / Ben l’Oncle Soul

 

Cazarma U

– 23:45 | Nocturnal Jams – Psihodrom

 

VINERI, 30.06.2023

Centrul de Proiecte

– 13:00 | Masterclass Tigran Hamasyan

– 18:00 | Strada Fără Nume – Repetiții cu public

 

Piața Libertății

– 20:00 / VanDerCris

– 21:00 / Tigran Hamasyan

– 22:30 / SHAKTI [John McLaughlin, Zakir Hussain, Shankar Mahadevan, Ganesh Rajagopalan, Selvaganesh Vinayakram]

 

Cazarma U

– 23:45 | Nocturnal Jams: A-C Leonte & The Bash

 

JAMzz @ Aethernativ

– 23:45 | Frederika

 

JAMzz @ D’arc

– 23:45 | Jazz re:freshed Adam Moses

 

SÂMBĂTĂ, 01.07.2023

Piața Sfântul Gheorghe

– 10:30 / Tongue FU feat Joshua Idehen, Jan Blake, Belinda Zhawi, Stephen James Smith, Dumitru Fanfarov, Lena Chilari, Ligia Keșișian & Mugur Grosu

 

Centrul de Proiecte

– 13:00 | Masterclass Femi Koleoso

 

Piața Libertății

– 20:00 / Luiza Zan Quintet

– 21:00 / The Comet is Coming

– 22:30 / Ezra Collective

 

Cazarma U

– 23:45 | Nocturnal Jams – Soccer96

 

JAMzz @ D’arc

– 23:45 | Nooryiah

 

JAMzz @ Aethernativ

– 23:45 | Micaela Grei

 

DUMINICĂ, 02.07.2023

Piața Sfântul Gheorghe

– 10:30 / Tongue FU feat Joshua Idehen, Jan Blake, Belinda Zhawi, Stephen James Smith, Dumitru Fanfarov, Lena Chilari, Ligia Keșișian & Mugur Grosu

 

Centrul de Proiecte

– 13:00 | Masterclass Shabaka Hutchings

 

Piața Libertății

– 20:00 / Blue Noise

– 21:00 / Bilal

– 22:30 / IBEYI

 

Află detalii despre lineup și reguli pe pagina oficială a festivalului.


Vrei să fii la curent cu cele mai noi Evenimente, Filme și Festivaluri din România?

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută