Cînd simţiţi că intraţi în criză de timp, iar şefii cred că munciţi… cam puţin şi vă mai bagă nişte task-uri… ce faceţi? „ia-le pe rînd”, mi-a spus un prieten – şi trebuie să recunoaştem că asta este varianta ideală, altfel nici nu ai cum, de altfel. Adică „puţîn cîti puţîn”, cum zice Pavel Stratan într-un cîntec de-al său, sau, cum spune proverbul popular, „spic cu spic – patriei un snop”, sau: „cu-ncetul se face oţetul”. După adrenalina de la muncă te duci acasă să te odihneşti pentru o nouă zi de muncă, nu? Sau intri în alte activităţi, încercînd să-i mai bagi o doză de adrenalină corpului. De altfel, varianta asta mi se pare mai frumoasă şi mai bună. După o zi de muncă merge şi un film sau o piesă de teatru, sau cîteva ture de bazin, ori un meci de fotbal, handbal sau hochei, poate a venit circul în oraş, poate e vreun concert la unul din cluburile care invită formaţii să cînte şi la noi în oraş, nu numai la televizor, poate ieşi la restaurant cu iubita sau în bar cu prietenii… Hobby-urile şi odihna activă te pun pe picioare mai repede şi-ţi fac viaţa mai interesantă; timpul tău liber îţi cizelează personalitatea. Dacă vreţi să vedeţi ce se poate face în oraş – răsfoiţi ZILE ŞI NOPŢI! Zile şi nopţi frumoase şi active, prieteni, oriunde v-aţi afla!
de Mihai Vakulovski





