Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Concerte

Cei trei tenori ieșeni @ Grădina Palas

Cei trei tenori ieșeni

Cei trei tenori ieșeni @ Grădina Palas

În primul weekend din luna iulie, Grădina Publică Palas din Iași devine scena unui dublu eveniment de excepție: două evenimente extraordinare, susținute de cei 3 Tenori ieșeni – Andrei Apreotesei, Florin Guzgă și Andrei Fermeșanu – alături de invitații lor speciali. Publicul este așteptat vineri, 4 iulie, și duminică, 6 iulie 2025, de la ora 20:00, să se bucure de spectacole gratuite în aer liber, într-un decor de poveste și o atmosferă vibrantă de vară.

Vineri, 4 iulie, marchează Încheierea Oficială a Stagiunii 2024–2025 a Ateneului Național din Iași, printr-o seară dedicată rafinamentului și emoției muzicale. Cei 3 Tenori ieșeni vor urca pe scenă alături de invitați de prestigiu, într-o alăturare artistică de excepție: maestrul Gheorghe Zamfir, cu inconfundabilul sunet al naiului său, îndrăgitele artiste Luminița Anghel, Monica Anghel și Nico, pianistul Dragoș Cantea și tânăra Maya Giotea.

Duminică, 6 iulie, cea de-a doua gală aduce o seară spectaculoasă sub cerul verii, completând weekendul muzical într-o notă de rafinament și emoție. Cei 3 Tenori ieșeni vor fi însoțiți de invitați speciali ai muzicii românești: Oana Sârbu, voce emblematică a pop-ului românesc, Irina Baianț, soprană de renume internațional, Alina Sorescu, promotoare activă a artei vocale în rândul tinerilor, și Adrian Daminescu, artist legendar cu un timbru inconfundabil.

Ambele concerte vor fi susținute de Orchestra Metropolitană Iași, dirijată în prima seară de Daniel Jinga, și în cea de-a doua de Andrei Tudor – doi maeștri ai baghetei, recunoscuți pentru versatilitatea și energia lor scenică. Atmosfera va fi amplificată de un impresionant ansamblu coral: Corul Marii Uniri (dirijor: Marius-Mădălin Munteanu), Corul de Copii al Municipiului Iași (dirijor: Cosmin Morariu), Corul DoReMi (coord. Corina Dumitru), Corul Angeli (dirijor: Florin David), și Corul de Copii al Școlii „Varlaam Mitropolitul” (dirijor: Ilinca Furtună).

Cele două seri din Grădina Palas nu sunt doar spectacole grandioase, ci o sărbătoare a muzicii, a colaborării între generații și a dialogului viu dintre artiști și public. Încheiem o stagiune intensă cu două seri menite să rămână în sufletul celor prezenți – un regal sonor cu invitați de prestigiu, peste 200 de artiști implicați și un repertoriu care traversează genuri, epoci și emoții”, au declarat organizatorii.

Palas Iasi

Vrei să fii la curent cu cele mai noi Evenimente, Filme și Festivaluri din România?

 

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută