Filme la Brașov Jazz & Blues Festival 2023: „I Wanna Dance with Somebody” (2022) @ Cinema Astra

Pelicula intitulată astfel, după melodia omonimă care i-a asigurat și succesul, I Wanna Dance with Somebody, reprezintă o comemorare energică, luminoasă, dar și dureroasă a vieții și carierei uneia dintre cele puternice voci din muzica pop și R&B, adulata Whitney Houston. Biografia ne duce în călătoria anevoioasă a artistei, de la începutul său timid, în corul din New Jersey, la statutul de figură emblematică a culturii Pop, ea ajungând în topul celor mai bine vândute și premiate artiste.

Regizat de apreciata Kasi Lemmons, scenaristă (Harriet, Black Nativity) și actriță cunoscută pentru rolurile din filme precum The Silence of the Lambs sau Candyman, după un scenariu de Anthony McCarten, deja consacrat pentru scenariile unor Biopicuri precum Bohemian Rhapsody, The Theory of Everything sau Darkest Hour, filmul a creat mari așteptări în ceea ce privește perspectiva din care va fi prezentată viața artistei.

Un atu îl reprezintă faptul că producătorul muzical este chiar legendarul Clive Davis, veteran al label-ului Columbia, multiplu câştigător de Grammy, ce a colaborat direct cu Whitney Houston. Davis l-a ajutat pe McCarten să spună povestea artistei în cel mai autentic mod posibil, fiind de altfel primul film care a primit acceptul familiei lui Houston.

 

Regia: Kasi Lemmons
Cu: Stanley Tucci, Tamara Tunie, Nafessa Williams, Clarke Peters, Naomi Ackie
Gen film: Biografic, Muzică
Durata: 146 minute
Rating: N-15, Nerecomandat sub 15 ani

 

brasov jazz blues


Vrei să fii la curent cu cele mai noi Evenimente, Filme și Festivaluri din România?

Caută