Concert simfonic Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul @ Filarmonica Banatul Timișoara

Concert simfonic Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul

Concert simfonic Orchestra simfonică „Remus Georgescu” a Filarmonicii Banatul @ Filarmonica Banatul Timișoara

Dirijor: GABRIEL BEBEȘELEA, soliști: ATALA SCHÖCK– mezzosoprană, ISTVÁN KOVÁCS – bariton

„Castelul Prințului Barbă Albastră”, singura operă compusă de B. BARTÓK, după un libret de Balázs Béla, este o poveste tulburătoare cu un final ce se îndepărtează de povestea lui Charles Perrault, renunțând la deznodământul fericit propus de scriitorul francez și încheind cu o notă tragică, evidențiind conflictul dintre dorința de cunoaștere și consecințele periculoase ale acesteia.

Viziunea muzicală a lui Bartók o vom descoperi vineri, 7 martie 2025, în interpretarea Orchestrei simfonice a Filarmonicii Banatul Timișoara, a mezzosopranei Atala Schöck și a baritonului István Kovács, într-un concert condus de maestrul Gabriel Bebeșelea. Narator va fi actorul Attila Balázs. Concertul are loc la Sala Capitol, de la ora 19:00.

Vrei să fii la curent cu cele mai noi Evenimente, Filme și Festivaluri din România?

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută