Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Festival

BIFF – Festivalul Internațional de Film București

Ediția a XVIII-a a Festivalului Internațional de Film București (BIFF) va avea loc între 29 septembrie și 9 octombrie la Cinema Muzeul Țăranului. Festivalul este cel mai longeviv festival de filme de lungmetraje din București. Anul acesta este pentru prima dată când BIFF alege filme care nu au fost prezentate la alte festivaluri autohtone și nu sunt avant-premiere.

Festivalul Internațional de Film București (BIFF) este prima mare competiție cinematograficӑ de film de lung metraj organizată în București și a fost conceput ca un festival deschis cinematografiei de artă, care încurajează curente cinematografice nou-apărute, descoperă talente și promovează tineri realizatori de film.

Sursa: culture

Program BIFF – Festivalul Internațional de Film București

Sâmbătă 01/10/2022
17:00
Ziua 3

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Dramă

Bella - R. Thelyia Petraki (Grecia, 2020, 24')
Escape from the fragile planet - R. Thanasis Tsimpinis (Grecia, 2020, 17')

  • Ora 19:00 - Omagiu Ucraina

Black level - R. Valentyn Vasyanovych (Ucraina, 2017 91)’

  • Ora 20:30 - Focus Italia

Small body - R. Laura Samani (Italia/Franța/Slovenia, 2021, 89’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 18:30 - Competiție

Everybody loves Jeanne - R. Céline Devaux  (Franța/Portugalia, 2022, 97’)

  • Ora 20:30 - Focus Italia

Scarlet - R. Pietro Marcello (Franța/Italia/Germania, 2022, 100’)

 

LOCAȚIE: Sala Gabroveni ARCUB

  • Ora 17:00

Mr Jones - R. Agnieszka (Holland, Polonia/ Ucraina/Anglia, 2019, 141’)

  • 19:30 - Autori români

MO - R. Radu Dragomir (România,2019, 76’) -Sesiune de întrebări și răspunsuri

 

LOCȚIE: Grădina cu filme

  • Ora 19:30 - Istorie și cinema 

Războiul Regelui - R. Trevor Poots (Romania,2016, 50’) -Sesiune de întrebări și răspunsuri

  • Ora 21:00 - Autori români

Urma - R. Dorian Boguță (România, 2019, 105’ ) - Sesiune de întrebări și răspunsuri

--

Sursa: BIFF

Duminică 02/10/2022
18:00
Ziua 4

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Dramă

Patison Avenue - R. Thanasis Neofotistos (Grecia, 2018, 13’)

- Competiție
The girl and the spider R. Ramon Zürcher (Silvan Zürcher, Elveția, 2021, 98’)

  • Ora 20:30 - Panorama

Evolution - R. Kornél Mundruczó (Germania/Ungaria, 2021, 97’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 18:30 - Focus Italia

Small body - R. Laura Samani (Italia/Franța/Slovenia, 2021, 89’)

  • Ora 20:30 - Competiție

Hit the road - R. Panah Panahi (Iran, 2021, 93’)

--

Sursa: BIFF

Luni 03/10/2022
18:00
Ziua 5

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Dramă

Goads - R. Iris Baglanea (Grecia, 2020, 15’)

- Competiție
La Jauria - R. Andrés Ramírez Pulido (Columbia/Franța, 2022, 86’)

  • Ora 20:30 - Competiție

Everybody loves Janne - R. Céline Devaux (Franța/Portugalia, 2022, 97’)

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 18:30 - Panoramă

Imagine - R. Ali Behrad (Iran, 2022, 78’)

  • Ora 20:30 - Panoramă

No bears - R. Jafar Panahi (Iran, 2022, 106’)

LOCAȚIE: Sala Gabroveni ARCUB

  • Ora 19:00 - Dramă

Vouta - R. Dimitris Zahos (Grecia, 2020, 18’)

  • Ora 19:30 - Autori români

Tinerețea unui dictator - R. Andy Lupu (România, 2022, 124’) - Sesiune de
întrebări și răspunsuri

--

Sursa: BIFF

Marți 04/10/2022
18:00
Ziua 6

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Competiție

Falcon Lake - R. Charlotte LeBon (Canada/Franța, 2022, 100’)

  • Ora 20:30 - Focus Italia

Futura - R. Pietro Marcello/ Francesco Munzi/Alice Rohrwacher (Italia, 2021, 105’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 19:00 - Focus Italia

The king of laughter - R. Mario Martone (Italia/Spania, 2021, 133’)

--

Sursa: BIFF

Miercuri 05/10/2022
18:00
Ziua 7

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00- Competiție

Marocco - R. Emanuel Pârvu (Romania/Cehia, 2021, 96’)

  • Ora 20:30 - Panoramă

Before, now&then - R. Kamila Andini (Indonezia, 2022, 103’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 19:00 - Autori români

RMN - R. Cristian Mungiu (România/Franta/Belgia/Suedia, 2022, 125’) - Sesiune de întrebări
și răspunsuri

--

Sursa: BIFF

Joi 06/10/2022
9:30
Ziua 8

LOCAȚIE: 2DB Studio Films

  • Ora 09:30

Masterclass: Actorie de film

Invitați: Dorian Boguță, Alexandru Papadopol și Dragoș Bucur

 

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Omagiu Ucraina

Reflection - R. Valentyn Vasyanovych (Ucraina, 2021, 125’)

  • Ora 20:30 - Competiție

Unrest - R. Cyril Schäublin (Elveția, 2022 99’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 19:00 - Istorie și cinema

Regele Mihai: drumul către casă - R. Trevor Poots (România, 2021, 50’) - Sesiune de întrebări și răspunsuri

  • Ora 20:30 - Panoramă

The Tsugua diaries - R. Maureen Fazendeiro/Miguel Gomes (Portugalia/Franța, 2021, 102’)

--

Sursa: BIFF

Vineri 07/10/2022
17:00
Ziua 9

LOCAȚIE: Sala Noua Galerie, Muzeul Național al Țăranului Român

  • Ora 17.00

Masă Rotundă Omagiu Ucraina
Invitați: Armand Goșu, H.E Igor Prokopchuk, Păun Rahovei, H.E Maciej Lang, Virgil Nițulescu

 

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 18:00 - Omagiu Ucraina

Atlantis - R. Valentyn Vasyanovych (Ucraina, 2019, 95’)

  • Ora 20:30 - Focus Italia

The king of laughter - R. Mario Martone (Italia/Spania, 2021, 133’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 19:00 - Istorie și cinema

Maria, inima României - R. Trevor Poots (România, 2018, 72’) - Sesiune de întrebări
și răspunsuri

  • Ora 20:30 - Competiție

Unrest - R. Cyril Schäublin (Elveția, 2022 99’)

--

Sursa: BIFF

Sâmbătă 08/10/2022
16:00
Ziua 10

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 16:00 - Competiție

Falcon Lake - R. Charlotte Le Bon (Canada/Franța, 2022, 100’)

  • Ora 18:00 - Focus Italia

Regina - R. Alessandro Grande (Italia, 2020, 82’)

  • Ora 20:30 - Panoramă

Tchaikovksy's wife - R. Kirill Serebrennikov (Rusia/Franța/Elveția, 2022, 143’)

 

LOCAȚIE: Sala Auditorium MNAR

  • Ora 19:00 - Gala de închidere Panoramă 

Notre-Dame Brule - R. Jean-Jacques Annaud (Franța/Italia/Anglia/SUA, 2022, 110’)

--

Sursa: BIFF

Duminică 09/10/2022
16:00
Ziua 11

LOCAȚIE: Cinema Muzeul Țăranului

  • Ora 16:00 - Competiție

La Jauria - R. Andrés Ramírez Pulido (Columbia/Franța, 2022, 86’)

  • Ora 18:00- Competiție

Hit the road - R. Panah Panahi (Iran, 2021, 93’)

  • Ora 20:30 - Competiție

Aftersun - R. Charlotte Wells (Anglia/SUA, 2022, 101')

--

Sursa: BIFF

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută