Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Festival

Animest – Festival Internațional de Film de Animație, ediția a 17-a

În octombrie filmele de animație maghiare revin în București!

Magia filmelor de animație revine în această toamnă în sălile de cinema și în cadrul festivalului Animest vor putea fi vizionate mai multe filme de animație maghiare. Institutul Liszt – Centrul Cultural Maghiar București este partenerul Festivalului Internațional de Film de Animație – Animest încă de la începuturile sale, și astfel sprijină participarea în secțiunile competitive a cineaștilor maghiari de gen la acest festival.

Festivalul este unul dintre cele mai importante festivaluri de film de animație din Europa. Cele cinci secțiuni de competiție (lungmetraj, scurtmetraj internațional, film studențesc, videoclip muzical si Minimest) sunt completate anual de numeroase alte secțiuni tematice (țară invitată, școală de animație, studio-uri de animație, animatori celebri, festivaluri de animație).

Conform regulilor internaționale festivaliere, prin calitatea dovedită, festivalul a ajuns în liga festivalurilor de marcă, așadar câștigătorul trofeului Animest pentru cel mai bun scurtmetraj ajunge automat pe lista lungă a premiilor Oscar. Anul acesta avem un scurtmetraj în această secțiune: Supper în regia lui Bárány Dániel, care va concura pentru marele premiu Animest.

Sursa: Institutul Liszt – Institutul Maghiar din București

Program Animest – Festival Internațional de Film de Animație, ediția a 17-a

Joi 13/10/2022
11:00
Ziua 7

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 11.00 - Coffee with the authors
  • 14.00 - AFN presentation
  • 16.00 - Masterclass Abi Feijo

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 15.00 - Yaya și Lennie – Drumul spre libertate
  • 17.00 - I’m a slave for you / Toxic
  • 19.00 - Norocoasa doamnă Nikuko
  • 21.00 - Zeci de Norduri

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 16.30 - Aventura mea sentimentală cu căsătoria
  • 18.30 - Competition 6
  • 20.30 - Competition 7

 

LOCAȚIE: Arthub

  • 22.00 - ANIMUSIC NIGHT

--

Sursa: animest

Vineri 14/10/2022
11:00
Ziua 8

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 11.00 - Coffee with the authors
  • 14.00 - BAP Animation, Porto
  • 16.00 - De la peinture à l’animation

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 16.30 - Ukrainian Voices
  • 18.30 - Țesătura visurilor
  • 20.30 - Nayola

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 17.00 - Zeci de Norduri
  • 19.00 - Competition 8
  • 21.00 - Războiul unicornilor
  • 23.00 - Creepy Animation Night

--

Sursa: animest

Sâmbătă 15/10/2022
10:00
Ziua 9

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 10.00 - Dă-mi o îmbrățișare!
  • 12.00 - Icar
  • 20.30 - Flee

 

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 10.00 - Atelier animație stop-motion cu Damian Groves
  • 13.00 - Atelier bandă desenată cu Mihai Ionuț Grăjdeanu
  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 11.00 - Minimest 3 Competitie
  • 13.00 - Norocoasa doamnă Nikuko
  • 15.00 - Nayola
  • 17.00 - Demonii bunicului meu
  • 19.00  - Micul Nicolas
  • 21.00 - CINE-CONCERT

 

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 18.30 - Historias de humor y masacre

 

LOCAȚIE: Arthub

  • 20.00 - MARK and VERSE - animated poetry

--

Sursa: animest

Duminică 16/10/2022
10:00
Ziua 10

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 10.00 - Yuku și floarea din Himalaya
  • 14.00 - Lu Over the Wall
  • 16.30 - Din Maroc, cu dragoste
  • 18.30 - Unde este Anne Frank?
  • 20.30 - Câinele meu, Tulip

 

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 10.00 - Atelier animație stop-motion cu Damian Groves
  • 13.00 - Atelier bandă desenată cu Mihai Ionuț Grăjdeanu

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 11.00 - Familia Păianjen
  • 13.00 - Cea mai frumoasă zi de naștere
  • 15.00 - Ride Your Wave
  • 17.00 - Mind Game

 

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 18.30 - Chico şi Rita

--

Sursa: animest

Vineri 07/10/2022
18:30
Ziua 1

  • Ora 18:30 - Cinema Elvira Popescu

Micul Nicolas 

Ilustratorul Jean-Jacques Sempé și scriitorul René Goscinny își lasă imaginația să zburde pe coala albă de hârtie și aduc la viață un băiat năzdrăvan, dar foarte simpatic. De la jocuri și bătăi în curtea școlii, până la farse pregătite colegilor în tabără și prietenii pentru o viață, Nicolas trăiește o copilărie veselă și plină de aventuri.

 

  • Ora 19:00 - Cinemateca Eforie

Câinele meu, Tulip

Povestea unui om care descoperă iubirea o dată în viață și se bucură de ea timp de 15 ani minunați. Este vorba despre iubirea pe care i-o poate oferi un câine, un ciobănesc german salvat, probabil singura formă de iubire pe care omul este în stare să o simtă.

--

Sursa: animest

Sâmbătă 08/10/2022
10:00
Ziua 2

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 10:00 - Yuku și floarea din Himalaya
  • 12:00 - Dă-mi o îmbrățișare!
  • 16:30 - Icar
  • 18:30 - I’m a slave for you / Toxic
  • 20:30 - Războiul unicornilor

 

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 10:00 - Atelier stop motion cu personaje de hârtie cu Agata Tabacu
  • 13:00 - Atelier animatie “paint-on-glass” pentru adulti, cu Laura Pop
  • 16:00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 13:00 - Familia Păianjen
  • 15:00 - C’EST DU BELGE
  • 17:00 - Ethel şi Ernest
  • 19:00 - Mind Game
  • 21:00 - Lu Over the Wall
  • 23:00 - Trippy Animation Night

--

Sursa: animest

Duminică 09/10/2022
10:00
Ziua 3

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 10.00 - Minimest 1 Competitie
  • 12.00 - Minimest 2 Competitie
  • 16.30 - Ethel şi Ernest
  • 18.30 - In the mood for love
  • 20.30- Love Supreme
LOCAȚIE: Refugiu Urban
  • 10.00 - Atelier stop motion cu personaje de hârtie cu Agata Tabacu
  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 11.00 - Atelier traducere audiovizuală
  • 14.00 - MASTERCLASS Masaaki Yuasa

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 13.00 - Cea mai frumoasă zi de naștere

  • 15.00 - Rollin' Safari
  • 17.00 - Unde este Anne Frank?
  • 19.00 - Ride Your Wave
  • 21.00 - Night Is Short, Walk on Girl

LOCAȚIE: Arthub

  • 20.00 - Love will tear us apart

--

Sursa: animest

Luni 10/10/2022
16:00
Ziua 4

LOCAȚIE: Refugiul Urban

  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIA: Cinemateca Eforie

  • 17.00 - Love will tear us apart
  • 19.00 - Whole lotta love
  • 21.00 - Inu-Oh

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 18.30 - Competition 1
  • 20.30 - Competition 2

LOCAȚIE: Arthub

  • 20.00 - In the mood for love

--

Sursa: animest

 

Marți 11/10/2022
11:00
Ziua 5

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 11.00 - Coffee with the authors
  • 14.00 - Ioana Nicoara VR
  • 16.00 - Creative Europe presentation

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 14.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 17.00 - Night Is Short, Walk on Girl
  • 19.00 - Competition 3
  • 21.00 - Competition 4
  • 23.00 - Animate the Love

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 18.30 - Fado Lusitano
  • 20.30 - Aventura mea sentimentală cu căsătoria

LOCAȚIE: Arthub

  • 20.00 - Love Supreme

--

Sursa: animest

Miercuri 12/10/2022
11:00
Ziua 6

LOCAȚIE: Institutul Cervantes

  • 11.00 - Coffee with the authors
  • 14.00 - GOING AMOK
  • 16.00 - Animated Space: Moving image, place and identity

 

LOCAȚIE: Refugiu Urban

  • 16.00 - Animest VR Experience

 

LOCAȚIE: Cinemateca Eforie

  • 17.00 - My Life in Your Hands
  • 19.00 - Yaya și Lennie – Drumul spre libertate
  • 21.00 - Competitie Românească

 

LOCAȚIE: Cinema Elvira Popescu

  • 18.30 - Competition 5
  • 20.30 - Drop by Drop

 

LOCAȚIE: Arthub

  • 20.00 - Whole lotta love

--

Sursa: animest

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută