Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 22/05/2026 9:09
Lifestyle / Arhitectură & Design

„Noaptea Designerilor” la Casa Universitarilor 

Redacția Online Zile și Nopți De Redacția Online Zile și Nopți
Comentarii „Noaptea Designerilor” la Casa Universitarilor  Share „Noaptea Designerilor” la Casa Universitarilor 
„Noaptea Designerilor" la Casa Universitarilor 


„Noaptea Designerilor” la Casa Universitarilor

În cadrul Nopții Muzeelor, expoziția temporară „Noaptea Designerilor” organizată de Asociația Anonymo Muza, propune o incursiune curatorială în zona practicilor contemporane de design și arte vizuale, unde experimentul, materialitatea și expresia personală se întâlnesc.

Așa cum am obișnuit publicul, deja, expoziția va avea loc la Casa Universitarilor București (Str. Dionisie Lupu nr. 46) pe data de 23 mai în intervalul orar 16:00 – 24:00.

Expoziția reunește lucrări semnate de:

– asist. univ. dr. Andreea Roxana Stoian

– Mihaela Sârbu

– Diana Stănculescu

– lector univ. dr. Antoaneta Tica

Demersul expozițional aduce în dialog:

— designul experimental, ca formă de cercetare și explorare a limitelor obiectului

— bijuteria contemporană, în ipostaza sa conceptuală și narativă

— pictura, ca mediu de reflecție vizuală și sensibilitate artistică

Pentru al 6-lea an consecutiv, participarea în cadrul Nopții Muzeelor marchează consolidarea unui parteneriat activ în rețeaua culturală europeană, sub egida Nopții Europene a Muzeelor.

Publicul este invitat să parcurgă această expoziție ca pe un traseu deschis de interpretare, în care obiectul de design devine mediu de interogație și experiență.

Acces: GRATUIT

„Noaptea Designerilor" la Casa Universitarilor 

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută