Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Proiecții de film

Noaptea Devoratorilor de Publicitate 2025

Noaptea Devoratorilor de Publicitate

Best of Noaptea Devoratorilor de Publicitate @ Universitatea Politehnica Bucuresti – Aula Magna, București

Avem plăcerea de a anunța întoarcerea „Nopții Devoratorilor de Publicitate” cu forțe proaspete în această toamnă!

După o pauză de peste trei ani, acest proiect drag nouă, desfășurat în colaborare cu producătorul general Dan Chisu, revine în fața publicului pasionat de publicitate.

Având în vedere că ultima ediție a avut loc online din cauza pandemiei, ne dorim să reunim fizic toți iubitorii de publicitate. Așadar, te invităm să participi la spectacolul „Noaptea Devoratorilor de Publicitate”, care va avea loc sâmbătă, 25 octombrie 2025, la Aula Magna a Universității Politehnică din București.

Istoria La Nuit des Publivores

Acest eveniment internațional a fost creat în 1981 de Jean-Marie Boursicot, un pasionat de reclame care a început să colecționeze spoturi publicitare din întreaga lume pentru a le prezenta publicului larg într-un spectacol ce urmărește să comunice emoțiile, arta și caracterul transcendent al spoturilor dincolo de limitele culturale.

Prima ediție a avut loc la Paris, într-un cinematograf plin până la refuz, unde sute de spectatori au rămas până dimineața pentru a urmări un maraton de reclame – de la clasicele din anii ’50 și ’60 până la clipuri experimentale sau excentrice. Succesul a fost imens și neașteptat, transformând un eveniment aparent de nișă într-o tradiție anuală a capitalei franceze.

Jean-Marie Boursicot a fost adesea supranumit „arhivarul nebun al publicității”, reușind să adune în colecția sa peste un milion de spoturi. Pentru el, reclamele nu erau doar instrumente de marketing, ci adevărate fragmente de istorie, care surprind stilurile vizuale, mentalitățile și gusturile fiecărei epoci. Tocmai de aceea, La Nuit des Publivores s-a transformat rapid într-un fenomen internațional, prezentat astăzi în peste 40 de țări.

Noaptea Devoratorilor de Publicitate
Posterul primei ediții La Nuit Des Publivores (1981) Jean-Marie Boursicot

În România, Dan Chişu este cel care a adus acest show, având un rol de producător general.

El a transformat show-ul într-un reper al vieții culturale urbane, o experiență așteptată an de an de publicul bucureștean. Generații de studenți, creativi din publicitate, cinefili și curioși au descoperit prin intermediul acestei nopți spectaculoase cum se face publicitate la nivel mondial, dar și cum se reflectă în ea societatea, umorul, arta sau tehnologia.

Atmosfera la o astfel de seară este unică: sala întunecată, ecranul invadat de imagini și sunete, reacțiile diverse ale publicului – râs, emoție, uimire – creează o experiență colectivă intensă. Reclamele, scurte prin natura lor, se succed într-un ritm alert, iar selecția aduce mereu surprize – de la campanii memorabile care au făcut istorie la bijuterii obscure din colțuri îndepărtate ale lumii.

Scopul proiectului este de a facilita contactul direct între clienți și consumatori, atât existenți, cât și potențiali, oferind participanților ocazia de a se informa și de a-și educa gusturile în ceea ce privește dezvoltarea internațională a unei categorii esențiale în mass-media: publicitatea. În același timp, „Noaptea Devoratorilor de Publicitate” este o celebrare a creativității, o dovadă că publicitatea poate fi nu doar persuasivă, ci și o formă de artă autentică.

Anul acesta, publicul bucureștean va avea ocazia să trăiască din nou această experiență intensă, într-un cadru de prestigiu – Aula Magna a Universității Politehnica din București. Evenimentul este gândit ca un „best of” al celor mai memorabile spoturi adunate în ultimele decenii, o veritabilă călătorie prin istoria și evoluția publicității globale.

Acces: 19:00 // Show: 20:00

Bilete in Presale* (preț redus până pe 25 septembrie):

Categoria 1 – 99 lei (100 locuri disponibile)

Categoria 2 – 79 lei (150 locuri disponibile)

Din 26 septembrie, biletele vor avea prețurile:
Categoria 1 – 149 lei
Categoria 2 – 119 lei

Biletele se gasesc ONLINE pe iabilet.ro și FIZIC: magazinele Flanco, magazinul Muzica, de la Hard Rock Cafe, Club Quantic și de pe cele 1500 Stații de Plată SelfPay

Noaptea Devoratorilor de Publicitate

Best of Noaptea Devoratorilor de Publicitate @ Universitatea Politehnica Bucuresti – Aula Magna, București

Splaiul Independenței 313 060042 Bucureşti

Sâmbătă, 25 octombrie, ora 20:00 acces de la 19:00

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută