Napoleon în postmodernitate

Zile si Nopti De Zile si Nopti | Publicat: 30 ianuarie 2013 | Actualizat: 14 martie 2022


Mă uit la o emisiune TV şi în acelaşi timp citesc burtiera televizorului, ca de obicei, şi am şi laptopul deschis, mai beau cîte un gît de ceai etc. Păi nu trăim în timpul lui Napoleon, să facem cel mult două chestii în acelaşi timp. Dacă pe atunci era cineva care făcea trei lucruri deodată era clar: îl chema Napoleon Bonaparte. Pe burtieră (ptiu, ce cuvînt) scrie: „Rusia înregistrează vînzări record de armament în 2012” – „Apple va anunţa cea mai mare scădere a profitului pe 10 ani” – „Noua acciză la bere va aduce bugetului 80 de milioane de lei” – „Nou atentat terorist în Irak, în apropiere de Bagdad” – „Prinţul Harry spune că a omorît talibani în Afganistan” – „Asistentă medicală, reţinută pentru luare de mită”…

Prezentatorul zice: „Noi, bărbaţii, primim numai prostii la ziua de naştere. N-am purtat niciodată cravată, dar primesc numai cravate cadou. Le-au primit şi ei şi le dau mai departe”. A, şi în acelaşi timp scriu şi mă gîndesc la ziua de mîine, la serviciu, la părinţi, la frate-meu, la cartea pe care-o traduc – îmi zboară gîndurile şi imaginile ca-n vis…

Tu cîte lucruri faci în acelaşi timp de obicei? Care e cel mai inutil cadou pe care l-ai primit?

Zile şi nopţi intense şi frumoase, prieteni, oriunde v-aţi afla!

Mihail Vakulovski
http://vakulovski.livejournal.com

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută