Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Icon Film Zile si Nopti 11/09/2023
Film

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

Redacția Online Zile și Nopți De Redacția Online Zile și Nopți
Comentarii Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București  Share Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 
Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 


Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București

Cea de-a 14-a ediție a Nopții Albe a Filmului Românesc va aduce în seara de 15 septembrie în sălile de cinema din București un număr record de filme în avanpremieră, dar și cele mai îndrăgite producții românești ale anului. 

Astfel, în București, cinefilii vor putea urmări în avanpremieră filmele Libertate (r. Tudor Giurgiu),  De ce mă cheamă Nora când cerul meu e senin (r. Carla Teaha), Tigru (r. Andrei Tănase), Încă două lozuri (r. Paul Negoescu), Vulturii din Țaga (r. Adina Popescu, Iulian Ghervase) și proiecția work in progress a lungmetrajului Dragoste pe muchie de cuțit, (r. Germain Kanda). Proiecțiile vor fi  în prezența echipelor, urmate de sesiuni de Q&A. 

Filmele din cadrul Nopții Albe a Filmului Românesc vor putea fi văzute în București, la Cinema Elvire Popesco (interior și în aer liber), Sala LuceafărulCinema Muzeul Țăranului, Cinemateca Union,  Cinemateca Eforie, Hollywood Multiplex, Grădina cu filme CREART, Grădina Muzeului Național al Literaturii Române, Unteatru,  Sala Cinema – UNATC și J’ai Bistrot. 

În paralel, evenimentul se va desfășura și la Timișoara și Cluj-Napoca.

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

Program complet Noaptea Albă a Filmului Românesc, 15 septembrie – BUCUREȘTI 

Sala Luceafărul,

20:00   Libertate, r. Tudor Giurgiu, 109’ | avanpremieră în prezența echipei

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

Cinema Elvire Popescointerior 

18:30 Mammalia, r. Sebastian Mihăilescu, 88’ | avanpremieră  (15+)

21:00 De ce mă cheamă Nora când cerul meu e senin, r. Carla Teaha, 85’ | avanpremieră în prezența regizoarei Carla Teaha

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

23:00    Tigru, r. Andrei Tănase, 79’ | avanpremieră în prezența actorului Paul Ipate și a producătorului Irena Isbășescu  (15+)

Cinema Elvire Popescoopen air (*bilete pe eventbook.ro și la casierie)

21:30  Toate râurile se varsă în mare și marea nu se umple niciodată, r. Claudiu Mitcu, 50’ | avanpremieră

 Cinema Muzeul Țăranului Român (*bilete pe eventbook.ro)

22:00  Boss, r. Bogdan Mirică, 126’   (15+)

00:15  Spre Nord, r. Mihai Mincan, 123’  (15+)

 Cinemateca Union (*bilete pe eventbook.ro și la casierie)

18:00  Cazul inginerului Ursu, r. Liviu Tofan, Șerban Georgescu, 98’ | avanpremieră 

20:15  Soțul meu musulman, r. Daniel Bărnuți, Alexandra Lizeta Bărnuți, 71’ | avanpremieră

22:00  Arsenie. Viața de Apoi, r. Alexandru Solomon, 96’  ( A.G.)

Cinemateca Eforie (*bilete pe eventbook.ro și la casierie)

18:30   Balanța, r. Lucian Pintilie, 95’ | proiecție specială la împlinirea a 90 de ani de la nașterea lui Lucian Pintilie  (12+)

Hollywood Multiplex – București Mall (*bilete pe hmultiplex.ro, cinemagia.ro și la casierie)

19:30  Dragoste pe muchie de cuțit, r. Germain Kanda, 85’ | avanpremieră în prezența actorului Alin Panc

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

21:30   Încă două lozuri, r. Paul Negoescu, 85’ | avanpremieră în prezența regizorului Paul Negoescu 

Sala Cinema – UNATC, str. Matei Voievod 75 – 77 (intrare liberă) 

20:00  Selecție de Scurtmetraje din programele festivalurilor TIFF și Anonimul, 250’

– Acolo unde bărcile nu ajung, r. Vlad Buzăianu

– Antrenamentul de noapte, r. Bogdan Alecsandru

– B 777 ADF, r. Vlad Iosef

– Berliner Kindl, r. Lucia Chicoș

– Crochiu de natură moartă, r. Vlad Popa

– Educație sentimentală, r. Alma Buhagiar

– Exercițiu de concediu, Lara Ionescu

– Iorgu!, r. Matei Preda

– Suruaika, r. Vlad Ilicevici, Radu C. Pop

– Toate neamurile, r. Alexandra Diaconu

– Venus, r. Carina-Gabriela Dașoveanu

– Vreau să sparg sera, r. Teona Galgoțiu

Grădina cu filme CREART (intrare liberă)

20:00  Vulturii din Țaga, r. Adina Popescu, Iulian Ghervase, 74’ | avanpremieră în prezența regizorilor

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

22:00  Planeta albastră, r. Dani Sărăcuț, 81’ | avanpremieră 

UNTEATRU, Str. Sfinții Apostoli 44 (intrare liberă)

19:00  David, r. Radu Muntean, 110’ | avanpremieră   ( A.G.)

21:00  Pocalul. Despre fii și fiice, r. Cătălina Tesar, Dana Bunescu, 85’ | avanpremieră

Grădina Muzeului Național al Literaturii Române, Str. Nicolae Crețulescu 8 (intrare liberă)

20:00   Apropierea, r. Botond Püsök, 85’ 

21:45   Ultima transhumanță, r. Dragoș Lumpan, 91’ | avanpremieră

23:30   Daniel și balaurul, r. Cătălin Drăghici, 93’

J’ai Bistrot (intrare liberă pe bază de rezervare pe eventbook.ro)

20:00  De ce scriu ăștia pe pereți, r. Alin Boeru, 85’ | avanpremieră 

21:30  Selecție Scurtmetraje, 180’

– Appalachia, r. Roxana Stroe

– Două vorbe, trei minciuni, r. Ioachim Stroe

– Între marginile zilei, r. Andreea Lăcătuș

– Karina, r. Ilinca Hărnuț

– La distanță, r. Dana Rogoz

– Roz, r. Liviu Mărghidan

– Sasha, r. Serghei Chiviriga

– Să păstrăm distanța, r. Cecilia Ștefănescu

Programul Nopții Albe a Filmului Românesc la București 

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NEWSLETTER ZILE ȘI NOPȚI

Abonează-te la newsletter și fii la curent cu cele mai noi evenimente sau știri din Artă & Cultură, Film, Lifestyle, Muzică, Eat & Drink.

Caută