Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 22/09/2022
Festival Artă & Cultură / Teatru

Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a: 10 zile, 33 de spectacole inovatoare, din țară și din străinătate

Redacția Online Zile și Nopți De Redacția Online Zile și Nopți
Comentarii Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a: 10 zile, 33 de spectacole inovatoare, din țară și din străinătate Share Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a: 10 zile, 33 de spectacole inovatoare, din țară și din străinătate
Bucuresti Alive


Festivalul Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, Ediția a 12-a, se va desfășura între 23 septembrie – 2 octombrie 2022 în aproape toată rețeaua de teatre independente din capitală, adică la Teatrul Apropo și la teatrele partenere: Teatrul Godot, unteatru, Teatrul În Culise, Teatrul Infinit, Linotip – Centru Independent Coregrafic, The PUB Universității, dar și la Teatrul Bulandra.

Programul festivalului cuprinde cele mai noi și inovative spectacole produse de companii independente din București și din țară (Cluj, Sibiu, Iași etc.), însumând nu mai puțin de 33 de spectacole, performance-uri itinerante, concerte,  precum și workshop-uri pentru copii, public larg, dar și pentru profesioniști. 

Începe Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, ediția a 12-a: 10 zile, 33 de spectacole inovatoare, din țară și din străinătate

Juriul de selecție al acestei ediții a fost format din criticii de teatru Oltița Cîntec, Cristiana Gavrilă și Silvia Dumitrache, iar juriul de premiere pentru spectacolele aflate în competiție este format din Marcela Motoc – actriță, Ana Turoș – actriță și Theodor Cristian Popescu – regizor și pedagog.

Elementul de noutate absolută îl reprezintă faptul că, începând cu această ediție, grație apartenenței Teatrului Apropo la platforma culturală Perform Europe (www.performeurope.eu), Festivalul Bucharest Fringe a introdus, pe lângă secțiunile Competiție, First Time – Serile Teatrului Studențesc, Premiere în festival, Off-Fringe, o secțiune nouă, Internațional, în cadrul căreia sunt prezentate anul acesta două spectacole și trei workshop-uri ale companiilor independente Cosmino Productions din Germania și Compagnia Eleina D. din Italia. 

De asemenea, anul acesta, o componentă specială o reprezintă Festivalul Bucharest Fringe în parc, ce cuprinde o selecție de 10 spectacole, concerte, workshop-uri care vor avea loc în Parcul Obor, în week-end-ul 23 – 25 septembrie.

Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent este organizat de Teatrul Apropo, prin Asociația Teatrul.ro și este unul dintre cele mai mari și cunoscute festivaluri dedicate teatrului independent și noilor generații de artiști. Principiile care stau la baza festivalului pleacă de la ideea că teatrul independent trebuie să fie, înainte de toate, un spațiu al libertății artistice. În acest sens, principala preocupare a Bucharest Fringe a devenit aceea de a pune în valoare și a aduce în lumina reflectoarelor cele mai inovative, cele mai curajoase performance-uri din zona independentă, fie că această îndrăzneală înseamnă inovație în formă sau în conținut

Biletele se găsesc pe Eventbook și Mystage, iar programul poate fi consultat și pe www.bfringe.ro.

PROGRAMUL Bucharest Fringe – Maratonul Teatrului Independent, Ediția a 12-a

Bucharest Fringe în parc – evenimente cu intrare liberă, ce au loc în Parcul Obor:

VINERI 23 SEPTEMBRIE

  • 18:45 Not Just a Fire Show (Nu doar un spectacol cu foc) | Oțet Light and Fire I spectacol de comedie și jonglerii cu foc
  • 19:30 Dezleganie | Corbu | spectacol sonor
  • 20:30 Stația 13 după I.L Caragiale, regia: Alexandru P. Rusu I Syarela Arts & Anima Allegra Art

SÂMBĂTĂ 24 SEPTEMBRIE

  • 11:00 – 13:00 Atelier de confecționare păpuși adresat copiilor | susținut de Brândușa Oancă
  • 17:00 Hypnagogia| concept Alina Tofan | performance imersiv
  • 19.00 Don Juan de J.B. Molière, regia: Cristian Pepino | CrisACT Production
  • 21.00 Humans, concept, regie și coregrafie: Vito Leone Cassano | Compagnia Eleina D., Italia

DUMINICĂ 25 SEPTEMBRIE

  • 16:00 Închide ochii și-ai să vezi mai bine | Școala de Joacă | Competiție

Spectacol pentru copii și adulți accesibilizat integral pentru persoanele cu dizabilități

  • 18:00 Wanted, text și regie: Massimiliano Nugnes | Breasla Actorilor | spectacol de Commedia dell’Arte
  • 20:30 Concert Alex Ștefănescu

Închidere Bucharest Fringe în parc

25 și 26 SEPTEMBRIE

  • 11:00 – 14:00  Workshop de dans (acrobație aeriană) I Compagnia Eleina D., Italia 

(atelier dedicat profesioniștilor)

Sala: Recul

Intrare liberă pe bază de înscriere la comunicare@teatrulapropo.ro 

LUNI 26 SEPTEMBRIE

  • 19:00 Trebuie să vorbim I producție Teatrul Apropo I Premieră în festival

Cu: Andrei Cristea, Adrian Piciorea, Teodora Tudose

Coregrafia: Teodora Tudose

Sala: Teatrul Apropo

  • 20:00 Noi, copiii cu aripi după Christiane F. I unteatru, Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu, Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu I Competiție
    Adaptarea, interpretarea, scenografia și ilustrația muzicală: Maria Lelea

Regia: Mariana Cămărășan 

Sala: unteatru

MARȚI 27 SEPTEMBRIE

  • 18:00 Burnout de Arcadie Rusu | UNATC „I.L. Caragiale” București și Linotip – Centru Independent Coregrafic I First Time – Serile Teatrului Studențesc

Cu: Bianca Andrieș, Ioana Brumar, Armand Crișan, Aurelian Culea, Diana Dănilă, Francesca Fülöp, Alexandru Horghidan, Gabriel Hrițcu, Andrei Nicolae Ionescu, Sabina Lazăr, Andrei Mărcuță, Rudy Alexandra Nica, Cătălina Nițu, Laura Oana, Iosif Paștina, Ioana Tănasă, Alexandru Tudor

Sala Teatrul Bulandra, sala Toma Caragiu (Grădina Icoanei) 

  • 19:30 Chelnerul mut de Harold Pinter | Teatrul În Culise I Competiție

Cu: Ionuț Iftimiciuc, Radu Catană, voce: Cristian Bajora

Regia: Alex Vlad

Sala: Teatrul În Culise

  • 21:00 Efecte secundare de Lucy Prebble | unteatru I Competiție

Cu: Vlad Ionuț Popescu, Oana Jipa, Camelia Pintilie, Bogdan Nechifor

Regia: Vlad Bălan

Sala: unteatru

MIERCURI 28 SEPTEMBRIE

  • 19:00 Toate lucrurile pe care mi le-a luat Alois de Cosmin Stănilă | Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca I Spectacol invitat

Cu: Emőke Kató, Lucian Teodor Rus

Regia: Andrei Măjeri

Sala: unteatru

  • 19:00 Wasted | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc 

Cu: Eva Cosac, Tiberius Zavelea, Vlad Pânzaru

Regia: Vlad Isăilă

Sala: Teatrul Infinit

  • 20:30 Hotel Godot | George Remeș, Teatrul Godot I Competiție

Cu: Vlad Brumaru, Ana Maria Pop, Vlad Ionuț Popescu, David Drugaru, Andrada Fuscaș, Ana Radu

Sala: Teatrul Godot

JOI 29 SEPTEMBRIE

  • 19:00 Altfel de scrisori după Tudor Mușatescu I Universitatea Hyperion Trupa Etaju’ 4 I First Time – Serile Teatrului Studențesc

Cu: Andreea Ionela Buzatu, Gianina Crivat, Sabrina Diacov, Iulia Alexandra Dinu, Maria Magdalena Pisaltu, Mihail Cornel Radu, Alexandru Surulescu, Alexandra Zamfirescu

Coordonare scenică: prof. Dan Tudor și Adriana Guluțanu

Sala: Teatrul Apropo

  • 19:00 Interior-lumină de Ioana Hogman I Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca I Spectacol invitat

Texte de: Oana Hodade, Ioana Hogman, Oana Mardare, Mihai Păcurar, Doru Taloș, Adonis Tanța

Cu: Oana Hodade, Oana Mardare. Doru Taloș, Adonis Tanța

Concept și regie: Mihai Păcurar

Sala: unteatru

  • 21:00 Look Left. Look Right de Neil LaBute I Teatrul din Stejar, Iași I Competiție

Cu: Anamaria Rusu, Stefi Sandu, Ovidiu Ivan, Theodor Ivan

Regia: Vlad Volf

Sala: Teatrul Apropo

VINERI 30 SEPTEMBRIE

  • 19:00 Thom Pain – Bazat pe nimic de Will Eno | Centrul de Creație MAIDAN, Cluj-Napoca I Competiție

Cu: Eduard Crucianu

Regia colectivă: Filip Odangiu, Sinkó Ferenc, Diana Aldea

Sala: Teatrul Apropo

SÂMBĂTĂ 1 OCTOMBRIE

  • 11:00 – 13:00 Simpozion: Teatrul românesc independent post covid – între două crize

Sala: Teatrul de Artă București

  • 17:00 In Between de Antonia Itineanț | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc 

Cu: Teodora Tudose, Andrei Cristea, Cătălina Oance, Anca Stoica, Antonia Itineanț

Concept și coregrafie: Antonia Itineanț

Sala: Teatrul Apropo

  •  18:30 Cum mi-am îngropat fratele în asfalt | UNATC “I.L. Caragiale” I First Time – Serile Teatrului Studențesc 

Cu: Răzvan Ionescu, Valeriu Ilisie, Teodora Moscal, Iulian Chelmu, Marius Boboc, Robert BrageRegia: Vlad Isăilă

Regia: Delia Neculau

Sala: Teatrul Infinit

  • 19:00 Heartburn | Cosmino Producțions, Germania I Internațional

Spectacol interpretat în engleză, poloneză și spaniolă cu subtitrare în engleză

Performeri: Eva Rufo și Rachel Karafistan

Project Artwork: Jo Johnston

Produs și regizat de Cosmino Productions

Sala: unteatru

  • 21:00 Psihopatos de Norbert Boda | Trupa Țais și Teatrul Apropo I Competiție

Cu: Ypsilor – Vlad Galer / Geo Vișan, Kappa – Alex Chindriș / Alexandra Spătărelu

Regia: Norbert Boda

Recomandare vârstă: 18+

Sala : Teatrul Apropo

DUMINICĂ 2 OCTOMBRIE

  • 11:00 – 14:00 Your Story | Workshop pentru oricine s-a identificat vreodată ca femeie I Cosmino Productions, Germania

Atelier condus de artistul vizual britanic Jo Johnston și distribuția spectacolului Heartburn

Recomandare vârstă: 15+

Sala: unteatru

Intrare liberă pe bază de înscriere la comunicare@teatrulapropo.ro 

  • 17:00 Kcezyow (Woyzec) de Georg Buchner| Unfortunate Thespians, Teatrul Evreiesc de Stat, Universitatea Hyperion, NIPAI BerlinI I First Time – Serile Teatrului Studențesc 

Cu: Catalin Gheorghe, Mike Săvuică, Irina Ichim, Teodora Vasu, Claudia Vasile, Alessandra  Petrosca, Oana Tudoran, Andreea Rogoveanu, Anda Ciaciru, Andra Brebu, Alex Surulescu, Lavinia Calinescu, Alex Cruceru, Cosmin Astratini, Cristina Matei

Regizor, corgeraf, traducere și adaptare: Mike Săvuică

Sala: The Pub Universității

  • 18:30 The Last Ride of HumanKind | Contemporary Dance Dreamers I Competiție 

Cu: Andreea Vălean, Anca Stoica, Anastasia Preotu, Bianca Ardeleanu, Daniel Dragomir, George Pleșca, Robert Popa, Sergiu Diță

Regia și coregrafia: Daniel Alexandru Dragomir

Sala: Linotip – Centru Independent Coregrafic

  • 20:00 Iubește-mă cinci minute | UNATC „I.L. Caragiale” și Centrul Național al Dansului I First Time – Serile Teatrului Studențesc 

Cu: Teodora Tudose, Andrei Cristea, Sergiu Diță, George Pleșca

Concept și coregrafie: Teodora Tudose

Sala: Linotip – Centru Independent Coregrafic

  • 21:00 FESTIVITATEA DE PREMIERE

Sala : Teatrul Apropo

  • 21:30 Dansul morții de August Strindberg| Teatrul Apropo I Premieră în festival

Cu: Maria Costeschi, Răzvan Răduță, Mihai Niță și Tudor Morar

Regia: Radu Crăciun

Sala: Teatrul Apropo

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

NEWSLETTER ZILE ȘI NOPȚI

Abonează-te la newsletter și fii la curent cu cele mai noi evenimente sau știri din Artă & Cultură, Film, Lifestyle, Muzică, Eat & Drink.

Caută