Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 05/12/2024
Artă & Cultură / Teatru Evenimente Muzică Viața Orașului

IOAN BIG | Te uită cum ninge decembre… cu alegeri

Ioan Big De Ioan Big
Comentarii IOAN BIG | Te uită cum ninge decembre… cu alegeri Share IOAN BIG | Te uită cum ninge decembre… cu alegeri
Te uită cum ninge decembre... cu alegeri


Te uită cum ninge decembre… cu alegeri

Luna trecută s-a încheiat cu validarea referendumului iniţiat de primarul general al Capitalei, de care s-au arătat interesaţi peste jumătate de milion de bucureşteni, dar senzaţia plăcută că votul nostru contează s-ar putea disipa acum, în decembrie, odată cu limpezirea apelor în procesul electoral la nivelul întregii ţări.

Pentru a fi aplicat rezultatul, trebuie dată o lege în Parlament, iar asta depinde de noua amestecătură politică ce va ajunge să îl populeze în urma alegerilor prezidențiale și parlamentare, pentru care s-ar putea să nu fie tocmai o prioritate, ţinând cont de starea de confuzie şi derută generală.

În fine, vom vedea ce se va întâmpla, aşa că revenim la ale noastre şi, între timp, ne consolăm cu ideea că, în paralel, avem de făcut şi un alt fel de alegeri, cele legate de cum ne petrecem luna cadourilor şi perioada sărbătorilor de iarnă, fiindcă doar astea au mai rămas predictibile în fascinanta şi surprinzătoarea noastră societate dâmboviţeană, căci de aia există repere imuabile precum concertele lui Ştefan Bănică, Hruşcă sau Marcel Pavel.

Tudor Gheorghe Te uită cum ninge decembre... cu alegeri
Tudor Gheorghe

Tudor Gheorghe e şi nu e din categoria asta, fiindcă, deşi cântă în fiecare decembrie la Sala Palatului, vine constant cu propuneri noi de spectacole. Anul ăsta va fi Vreme trece, vreme vine, după ce în 2023 a avut Altfel… romanţa, iar cu un an mai devreme, Valsurile mele.

Te uită cum ninge decembre... cu alegeri
Tarja Best Of Living The Dream press pictures copyright earMUSIC credit Tim Tronckoe

În muzică, dincolo de puzderia de cântări ce au “Crăciun” scris în titlu, depinde foarte mult de starea noastră de spirit ce vom alege din noianul de propuneri, fiindcă, dacă avem mintea înnegurată de incompetenţa şi indolenţa autorităţilor, ne-ar prinde bine, eventual, concertul Dark Christmas, pe care Tarja Turunen îl va susţine la Arenele Romane, dar pentru o evadare luminoasă din realitatea cenuşie putem opta să ne activăm nostalgiile, fie acestea disco – Diskoteka Festival, de la Laminor Arena, de exemplu – sau rock, prin Classic Rock Vibes, cu Joe Lynn Turner şi Orchestra Simfonică Bucureşti.

În rest, pentru socializare, se cântă mult, divers şi antrenant în cluburi în care vă puteţi simţi foarte ok cu prietenii, indiferent de gusturi, precum The Pub, Quantic, Expirat sau Control, în al căror program se regăsesc de la Fără Zahăr, Dora Gaitanovici sau Urma până la Scarlet Aura, Taxi, E-An-Na şi Iris.

Te uită cum ninge decembre... cu alegeri
Foto Summit Teatrul Masca

Mai avem şi destul teatru de văzut în luna decembrie, cu multe noutăţi, fie acestea spectacole care s-au lansat recent, ca Summit, explorarea teatral-coregrafică a esteticii dadaiste concepută de Florin Fieroiu la Teatrul Masca, drama post-apocaliptică Jocul de mâine, de la Teatrul Nou, sau omnibusul comic din piesele lui Sacha Guitry, Tertium (non) Datur, pus în scenă de Silviu Purcărete la Odeon, fie premiere ce vor trezi cu certitudine interesul publicului datorită relevanţei pe care o dobândesc în aiuritorul context sociopolitic actual, precum Mary Stuart, în regia lui Andrei Şerban, de la TNB, Billy şchiopul, al lui Vlad Massaci, de la Teatrul de Comedie, şi, nu în ultimul rând, Zbor deasupra unui cuib de cuci, de la Nottara, abordarea lui Vlad Cristache a poveştii metaforice despre unde începe şi unde se sfârşeşte libertatea… „unu-o ia de-a dreptul, altul zboară șui, unul zboară peste cuibul cucului”.

Te uită cum ninge decembre... cu alegeri
Ofelia Popii – Mary Stuart, foto tnb.ro

În concluzie, avem suficiente alegeri de făcut luna asta în Bucureşti, deci sunt şanse mari să ne întâlnim la vreun spectacol şi să ne urăm sărbători liniştite şi luminate de prezenţa alături de noi a celor care ne sunt dragi!

Text de IOAN BIG | OPINII

COVER FOTO Balate Dorin, depositphotos.com

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută