Opera Națională București – viziunea artistică pentru 2024
Pentru Opera Națională București, anul 2024 se deschide, en fanfare, cu premiera spectacolului Oedipe de George Enescu.
Vă rog să-mi permiteți să reiau o idee, pe care o consider esențială:
în opinia mea, capodopera enesciană reprezintă nava amiral a repertoriului Operei Naționale București din toate timpurile. Am mai spus-o și o repet: consider că toate generațiile de artiști au o datorie fundamentală de a împlini și desăvârși această nobilă moștenire enesciană.
Această nouă producție – în regia, scenografia și coregrafia lui Stefano Poda – va avea premiera pe 15 ianuarie 2024, chiar de Ziua Culturii Naționale.
Ne dorim să potențăm originalitatea și creativitatea geniului enescian într-o zi cu o mare încărcătură simbolică pentru cultura română. Conducerea muzicală a fost încredințată maestrului Tiberiu Soare. Deloc întâmplător, cu avanpremiera Oedipe de Enescu, din 21 decembrie, am închis anul 2023.
Așadar, aș spune că Oedipe este spectacolul punte care face o trecere magică, pentru Opera Națională București, din 2023 în 2024. Mai mult decât atât, îmi exprim speranța că Oedipe poate face o trecere magică chiar și între națiuni (împărtășesc, în acest sens, visul regizorului Stefano Poda, exprimat într-un interviu acordat recent, acela de a vedea Oedipe, în scenă, pe Acropole, la Atena) sau epoci istorice diferite (dinspre antichitatea elenistică către contemporaneitatea europeană și românească). Sunt convins că această capodoperă enesciană poate deveni un brand cultural al României în străinătate.
Tot la începutul anului 2024, pe 27 ianuarie, cu ocazia zilei de naștere a lui Wolfgang Amadeus Mozart, Opera Națională București omagiază inegalabila genialitate muzicală a compozitorului austriac, prin montarea ultimei sale opere, La clemenza di Tito, în regia lui Gábor Tompa.


Premiera operei mozartiene va aduce pe scena operei bucureștene câteva dintre virtuțile politice – precum generozitatea, toleranța și iertarea – ale marilor personalități istorice, care au civilizat continentul european, din antichitatea romană până în iluminismul austriac.
Este excepțional faptul că această adevărată lecție muzicală de științe politice, La clemenza di Tito, a fost compusă de Mozart în ultimele sale luni de viață, pentru a celebra încoronarea împăratului Leopold al II-lea de Habsburg-Lothringen ca rege al Boemiei (1791).
O noutate majoră, pentru 2024, constă în adaptarea programului Operei Naționale București la Anul Puccini (în 2024, toate marile opere ale lumii comemorează 100 de ani de la moartea marelui compozitor italian).


De aceea, în acest context aniversar, spectatorii operei bucureștene vor putea admira premierele operelor La bohème, Manon Lescaut și Madama Butterfly de Giacomo Puccini. Vă promit că voi reveni cu toate detaliile necesare în cel mai scurt timp.
Mă grăbesc să mai anunț o noutate excepțională în contextul Anului Puccini.
În cadrul ediției a III-a din Bucharest Opera Festival, cele mai importante teatre lirice din România și câteva din străinătate, care urmează să fie invitate să susțină spectacole pe scena operei bucureștene, în perioada 7-16 iunie 2024, vor prezenta publicului, un repertoriu preponderent, dacă nu chiar exclusiv, Puccini.


În acest fel, Opera Națională București se aliniază marilor teatre lirice din lume spre omagierea, în 2024, a inegalabilului compozitor italian. La fel ca în edițiile precedente, obiectivul fundamental al Bucharest Opera Festival a rămas neschimbat: includerea Bucureștiului în circuitul marilor orașe europene organizatoare de festivaluri internaționale de operă.
De asemenea, Bucharest Opera Festival se dorește a fi un excelent promotor al turismului cultural și urmărește consolidarea unei platforme de prezentare a celor mai valoroase companii de operă și balet din țară, dar nu numai, în context internațional, care să încurajeze schimburile culturale și să promoveze proiectele muzicale și culturale ale acestora.
Vă mărturisesc că sunt extrem de încântat de amploarea pe care a dobândit-o, într-un timp foarte scurt, Bucharest Opera Festival.
Este chiar o performanță deosebită.
De pildă, în 2023, în cadrul ediției a II-a, publicul s-a bucurat de o remarcabilă desfășurare de forțe, care a inclus 9 spectacole de operă, operetă, balet și musical, programate în 9 seri consecutive, aducând în prim plan 9 orchestre, coruri mixte, companii de balet, zeci de soliști și dirijori de top ai scenei muzicale actuale, în total aproape 1.500 muzicieni, balerini, personal artistic și tehnic prezenți pe scenă, în fosă și în culise, pentru un regal artistic unic.
Ambiția mea pentru viitor este să fac din Bucharest Opera Festival al doilea eveniment de muzică cultă cu rezonanță internațională din România, după Festivalul George Enescu. Desigur, fiecare dintre cele două festivaluri internaționale bucureștene păstrându-și specificitatea proprie: unul este dedicat muzicii de operă, celălalt muzicii simfonice.
Text de DANIEL JINGA, directorul general al ONB