7 concerte de Crăciun: turneu Ana Stamp
Pianista Ana Stamp începe în România un mic turneu prin cinci orașe și un sat.
Primele două concerte vor avea loc la București joi, 21 decembrie (Point) și vineri, 22 decembrie, la Biserica Anglicană.
Albumul de debut al pianistei Ana Stamp (născută în Sighișoara) “There up, Behind the Moon – Colo sus, pe după Lună” va fi prezentat într-o serie de concerte în 5 orașe și 1 sat din România. Albumul conține colinde şi cântece de stea extrase din culegerile lui Bela Bartok și ale lui Sigismund Toduță. Compozițiile sunt prezentate în aranjamente noi, cu accente de jazz, interpretate de Ana Stamp la pian şi voce, Dani Luca la țambal şi Gabriel Bărbălău la contrabas.


Turneul începe în București, cu două concerte pe 21 la Point şi pe 22 decembrie la Biserica Anglicană. Toate concertele încep de la ora 19:00, iar concertul de la Viscri e de la ora 17:00.
Costul unui bilet este 50 de ron, iar biletele se pot cumpăra la intrare; unele locații au și posibilitatea de achiziționare a biletelor online (Point).
Concertele sunt însoțite de expoziția artistei olandeze Frederique Peckelsen, care scoate în evidență ritualuri maramureșene din perioada sărbătorilor de iarnă.
Albumul, lansat anul trecut în Regatul Ţărilor de Jos, a fost produs de Johnny Nash (Scoţia) de la “Melody as Truth Label”.


La București:
21 decembrie – Point, ora 19:00
22 decembrie – Biserica Anglicană, ora 19:00
Programul concertelor în centrul țării:
Sibiu – Biserica Luterană 23.12 – 19:00
Viscri – Biserica Fortificata 26.12 – 17:00
Tg. Mures – Palatul Culturii 27.12 – 19:00
Sighisoara – Biserica Romano Catolica 28.12 – 19:00
Cluj-Napoca – Muzeul Etnografic – 29.12 – 19:00




