După o primă ediție care a întrecut așteptările tuturor, festivalul ”Flori pe scări” revine în acest an. Despre cum a devenit Piața Aurarilor raiul florilor, al business-urilor și un magnet pentru localnici și turiști, am aflat de la Anda Cornăcel.


În Sibiu, o locație care nu e în circuitul bătătorit al sibienilor și al turiștilor poate fi fatală pentru un business și un impediment pentru un festival. Pornind de la această premisă, ce te-a făcut să te îndrepți spre Piața Aurarilor, unde ai un business cu cafea și organizezi ”Flori pe scări”?
Am descoperit Piața Aurarilor acum cinci ani, fiind în căutarea unei locații pentru prăjitoria noastră de cafea. Sincer vorbind piațeta era o parcare de mașini, cu un iluminat public defectuos, neîngrijită, dar cu toate acestea am văzut dincolo de gri farmecul ei aparte. Ne-am gândit că atunci când se va elibera piața de mașini să o punem în valoare prin evenimente, să atragem sibienii și turiștii în noua locație, lucruri ce s-au întâmplat treptat, organic. Mai avem multe de îmbunătățit, gândim proiecte noi pentru acest an (concerte acustice, degustări de vin pe terasă, ”Flori pe Scări” etc.) și toate se întâmplă cu sprijinul antreprenorilor locali ce rezonează cu planurile noastre.
În momentul în care ai deschis prăjitoria de cafea în Piața Aurarilor, care erau principalele ”bube” care țineau turiștii și localnicii departe de această zonă?
Chiar dacă Piața Aurarilor e accesibilă din strada 9 Mai sau direct din Piața Mică locația la momentul demarării activității noastre aici era total necunoscută sibienilor. Turiștii ajungeau mai des, pentru că ei de obicei își alocă timp de plimbat și descoperit obiective deosebite. Dacă în primii trei ani spațiul a fost doar laboratorul nostru de prăjit cafea, odată cu finalizarea renovării fațadei și a interiorului a venit o veste foarte bună, închiderea traficului, așa am decis să deschidem și o cafenea. În prezent Piața Aurarilor nu e închisă complet traficului ci doar declarată ca fiind pietonală și semnalizată ca atare, doar că în lipsa unei bariere sau pilon ea e în continuare folosită ca parcare și tranzitată zilnic și destul de intens. Credem și ne dorim să fim încă în această piațetă când orașul se va schimba, prin filtrul unei minți vizionare și occidentale făcând toată zona urbană centrală să rămână doar pietonală. Cât de mult bine poate să facă acest lucru turismului pe plan local e cu siguranță dincolo de imaginație din moment ce orice schimbare se face cu greu și durează ani la rând.




Cum a fost primită prima ediție a evenimentului ”Flori pe scări” și ce reacții ai avut din partea sibienilor care locuiesc în Piața Aurarilor sau în vecinătate?
Prima ediție a fost peste așteptările tuturor. Am avut o medie de peste 1.500 de vizitatori pe zi, iar reacția auzită deseori a fost de uimire! Pentru că așa a fost, raiul florilor în cea mai boemă piațetă necunoscută a Sibiului. Starea generală a fost de vacanță în paradisul florilor, de turist la tine în oraș. În mediul online a fost o explozie de vizibilitate, sute de poze, filmări, trimiteri către festival, în cele trei zile am primit constant feedback pozitiv și asta s-a regăsit în numărul foarte mare de vizitatori pe care i-am avut pentru un eveniment aflat la prima ediție. L-am construit în trei luni, cu o echipă de voluntari și oameni de afaceri care au crezut în ideea noastră. Vecinătatea a fost sceptică, era cumva normal, asta pentru că până atunci nu s-a întâmplat nimic la o scară așa mare. În timp ce demontam totul la final de eveniment ne-am dat seama că am organizat în premieră pentru Sibiu un festival al florilor de o asemenea amploare, cu finanțare proprie, prin implicarea mediului privat și al prietenilor care au crezut în ideea noastră. Ne dorim ca la următoarele ediții să implicăm vecinătatea mai mult și să aflăm poveștile interesante din fiecare curte.
Cum se conturează potențialul zonei prin prisma afacerilor apărute și a festivalului?
”Flori pe Scări” e un festival al oamenilor care iubesc frumosul în cele mai variate forme, iar noi în trei zile vom reuși să vă facem să vă simțiți într-o vacantă exotică în centrul Sibiului. Zona se transformă cu implicarea afacerilor care prind viață în Orașul de Jos. În ultimii trei ani s-au deschis în zonă un restaurant, unități de cazare, o băcănie, florării, o cofetărie, un barbershop, câteva buticuri de haine și accesorii, magazin de jocuri creative. Zona are un potențial mare, oamenii cu viziune îi acordă o importanță mai mare în ultima perioadă.


În ce fel va continua evenimentul ”Flori pe scări” în acest an?
Anul acesta vom organiza două ediții, prima în perioara 29.04-01.05, iar ediția de vară în perioada 11-13 august. Prima ediție e un tribut adus primăverii. Animăm zona prin expozițiile impresionante de flori și plante verzi, standuri cu vânzare de bulbi, plante la ghiveci, răsaduri, workshop-uri atât pentru publicul larg, cât şi pentru florişti profesionişti, standuri cu vânzare de produse artizanale, tur ghidat, discuții cu specialiști, evenimente cu şi pentru copii, zonă de relaxare, picnic urban, muzică live și stare de bine cât cuprinde. Ne propunem și vom și reuși cu sprijinul comunității și al echipei “Flori pe Scrări” să atragem atenția asupra Pieței Aurarilor care devine o alternativă stimulantă estetic și recreațional pentru familii, să aducem comunitatea laolaltă, iar turiștilor să le arătăm un altfel de Sibiu: unul dinamic, proactiv, care își promovează oamenii ce contribuie la evoluția lui. Orașul se schimbă dacă noi ne implicăm și îi cerem să țină pasul cu cerințele noastre estetice și creșterea nivelului de trai.
Ce trebuie să facă cei care-și doresc să facă parte din ediția de primăvară a festivalului?
Dacă sunt producători de răsaduri, bulbi, plante la ghiveci sau pomi fructiferi și vor să le comercializeze în cadrul “Flori pe Scări”, ne-am bucura să îi avem alături și să decorăm grădinile și casele iubitorilor de flori! Informații suplimentare primesc pe atelierulmagic@gmail.com sau la 0745.047.070.
Interviu de RĂZVAN SĂDEAN





Un răspuns
Localnicii au fost foarte deschisi si ne-au acordat un sprijin nepretuit de a-si deschide portile si de a deveni veghetorii piatei.
Asteptam cu bucurie si entuziasm urmatoarea editie a festivalului si suntem convinsi ca va fi nemaipomenita!