Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 27/05/2020
Zile si Nopti

Până în vara anului 2021, Sibiul va avea 40 de autobuze ecologice noi, aplicație mobilă și sistem de e-ticketing

Zile și Nopti Sibiu De Zile și Nopti Sibiu
Comentarii Până în vara anului 2021, Sibiul va avea 40 de autobuze ecologice noi, aplicație mobilă și sistem de e-ticketing Share Până în vara anului 2021, Sibiul va avea 40 de autobuze ecologice noi, aplicație mobilă și sistem de e-ticketing


Primăria Sibiu a anunțat începerea proiectului de modernizare a transportului public din oraș.

Proiectul se va derula între martie 2020 – august 2021 și are în vedere dezvoltarea și modernizarea sistemului de transport public , creșterea frecvenței autobuzelor și scăderea emisiilor de CO2 și alte gaze cu efect de seră provenite din transportul rutier la nivelul municiupiului Sibiu.

Proiectul prevede achiziționarea a 40 de autobuze ecologice noi, pe bază de gaz natural comprimat, împreună cu sisteme smart conexe: sistem de monitorizare a flotei, e-ticketing, automate stradale pentru eliberarea de bilete de călătorie, sisteme de informare a călătorilor, sisteme de supraveghere video în autobuz și de numărare a călătorilor și o aplicație mobilă care să ofere pasagerilor informații în timp real, cum ar fi: când sosește următorul autobuz, ce grad de încărcare are etc. 

Foto: Turnul Sfatului

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută