Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Proiecții de film

Zilele Filmului Maghiar @ Cluj-Napoca

Zilele Filmului Maghiar

Zilele Filmului Maghiar @ Cluj-Napoca

Prima ediţie a festivalului Filmtettfeszt a fost organizată în anul 2001 cu scopul de a prezenta publicului clujean filme de artă produse recent în Ungaria, premiate la diferite festivaluri internaţionale, dar care nu au intrat în distribuţie cinematografică în România. În acelaşi timp organizatorii au dorit să asigure un prilej de prezentare cineaştilor maghiari transilvăneni deja cunoscuţi sau aflaţi încă la început de carieră.

De-a lungul anilor a crescut numărul filmelor proiectate, a genurilor şi invitaţilor din breaslă prezente la festival, dar şi a locaţiilor – avem bucuria de a organiza proiecţii simultane în mai multe oraşe.

Intrarea este liberă.

Filmele rulează subtitrate în limba română.

Miercuri, 4 octombrie:

CINEMA VICTORIA
17:30
Festivitatea de deschidere. Film de deschidere: Control
R: Antal Nimród | Dramă, romantic, thriller, comedie | Ungaria | 107 minute | 2003 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

21:00
Prin ochii tăi
R: Szabó Mátyás | Dramă, romantic, sci-fi | Ungaria | 102 minute | 2023 | Subtitrare: RO | 15+

CINEMA ARTA
18:00
Larry
R: Bernáth Szilárd | Dramă, muzică | Ungaria | 108 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 15+

20:30
Capodopere maghiare: Dániel prinde trenul
R: Sándor Pál | Dramă, război, comedie | Ungaria | 86 minute | 1983 | Subtitrare: RO | 15+

Joi, 5 octombrie:

CINEMA VICTORIA
18:00
Gemenele
R: Szilágyi Fanni | Dramă, comedie | Ungaria | 90 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

CINEMA ARTA
17:30
Decizia
R: Vízkelety Márton, Ugrin Julianna | Film documentar | Ungaria | 79 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

20:00
Puterea
R: Prikler Mátyás | Dramă | Slovacia-Ungaria-Cehia | 88 minute | 2023 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

Vineri, 6 octombrie:

CINEMA VICTORIA
15:00
Capodopere maghiare: Petale, flori, coroane
R: Lugossy László | Dramă | Ungaria | 102 minute | 1984 | Subtitrare: RO | 15+

17:00
Blocada
R: Tősér Ádám | Biografic, dramă, istoric | Ungaria | 93 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+

19:30
Personaje secundare
R: Sopsits Árpád | Dramă | Ungaria | 111 minute | 2023 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

CINEMA ARTA
16:30
Filmgalopp – Competiția Filmelor Documentare Maghiare din Transilvania 1.

Birtalan Albert: Păstrătoarea memoriei, Gergely Erzsébet (Film documentar | România | 22 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

Fábián Andor: Corzi și fire de sorți (Film documentar | România | 41 minute | 2022 | Subtitrare: RO)

Székely Péter: Street-Legal (Film documentar | România | 16 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

Dénes Petra: Vecinii noştri (Film documentar | Ungaria | 24 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

18:30
Filmgalopp – Competiția Filmelor Documentare Maghiare din Transilvania 2.

Simó Boglárka: Dorința lui Albert (Film documentar | România | 21 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

Szatmári Loretta: Preludiu (Film documentar | România | 9 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

Csiki Zsuzsanna: Arhive risipite (Film documentar | România | 48 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

László Barna: El Camino. Calea focului și a apei (Film documentar | România | 25 minute | 2023 | Subtitrare: RO)

20:30
Atingerea
R: Buvári Tamás | Dramă, sci-fi | Ungaria | 96 minute | 2023 | Subtitrare: RO | 15+ | Q&A

Sâmbătă, 7 octombrie:

CINEMA VICTORIA
10:30
Proiecție pentru copii (mai mari): Alba
R: Nepp József | Animație | Ungaria | 90 minute | 1983 | Fără subtr. | 12+

12:30
Vârfuri și abisuri
R: Csoma Sándor | Biografic, dramă | Ungaria | 96 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+

15:00
Scurtmetraje premiate din Ungaria
Gyimesi Anna: Africată (Scurtmetraj | Ungaria | 26 minute | 2022 | Subtitrare: RO)
Hegyi Olivér: Grădina inimii (Animație | Ungaria | 10 minute | 2022 | Subtitrare: RO)
Korom Anna: Nikó (Scurtmetraj | Ungaria | 29 minute | 2022 | Subtitrare: RO)
Szelestey Bianka: Pragma (Scurtmetraj | Ungaria | 29 minute | 2022 | Subtitrare: RO)
Erhardt Domonkos: Din colțul ochiului (Animație | Ungaria | 6 minute | 2023 | Fără dialog)

17:30
Festivitatea de premiere

18:30
Capodopere maghiare: Tuse măgărească
R: Gárdos Péter | Dramă, comedie | Ungaria | 86 minute | 1987 | Subtitrare: RO | 12+ Q&A

21:00
Cele patru suflete ale coiotului
R: Gauder Áron | Animație, aventură | Ungaria | 106 minute | 2020 | Subtitrare: RO | 12+ Q&A

CINEMA ARTA
10:30
Animații clasice ale studioului Kecskemétfilm
Tóth Pál: Cum să speriem un leu? (Animație | Ungaria | 6 minute | 1980 | Fără subtr.)
Kricskovics Zsuzsanna: Umorimitură (Ursul polar, în vară) (Animație | Ungaria | 1 minut | 1980 | Fără subtr.)
Nagy Gyula: Prăjitură (Animație | Ungaria | 8 minute | 1985 | Fără subtr.)
Weisz Béla: La stropit (Animație | Ungaria | 3 minute | 1989 | Fără subtr.)
Homolya Gábor: Western (Animație | Ungaria | 1 minut | 1989 | Fără subtr.)
Neuberger Gizella: Legenda cerbului miraculos (Animație | Ungaria | 10 minute | 1996 | Fără subtr.)
Kiss Andrea: Șoricelul mincinos (Animație | Ungaria-Belgia-Franţa | 19 minute | 2008 | Fără subtr.)
Gémes József: Barzii din Wales (Animație | Ungaria | 6 minute | 2010 | Fără subtr.)
Keresztes Dóra: Floarea lumilor, lumea florilor (Animație | Ungaria | 4 minute | 2017 | Fără subtr.)

18:30
Scurtmetraje maghiare din Voivodina
Herczeg Zsolt: Antika (Film documentar | Serbia-Ungaria | 5 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+)
K. Kovács Ákos: Branka (Scurtmetraj | Ungaria | 20 minute | 2021 | Subtitrare: RO | 12+)
Iván Attila: Dacă vine lemnu’, tre’ să mergem (Film documentar | Serbia-Ungaria | 11 minute | 2021 | Subtitrare: RO | 12+)
Bicskei Zoltán: Am văzut (Etude | Serbia-Ungaria | 20 minute | 2020 | Fără subtr. | 12+)
Miskolci Rolland: Cherchelit (Animație | Serbia-Ungaria | 6 minute | 2023 | Subtitrare: EN | 12+) Q&A

20:30
Vrei să fii tăticul meu?
R: Rohonyi Gábor, Vékes Csaba | Comedie | Ungaria | 115 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 15+

Duminică, 8 octombrie:

CINEMA VICTORIA
10:30
Proiecție pentru copii: Bobiță și Buburuză 5. – Povestea lunilor
R: M. Tóth Géza, Fazakas Kinga | Serial animat | Ungaria | 70 minute | 2023 | Subtitrare: RO

12:00
Selecție pentru copii din filmele festivalului Primanima
Ana Chubinidze: Franzy’s Soup-Kitchen (Animație | Georgia-Franţa | 8 minute | 2021 | Fără subtr.)
Oana Lacroix: Bemol (Animație | Elveţia | 6 minute | 2021 | Fără dialog)
Franka Sachse: Cat and Bird (Animație | Germania | 7 minute | 2021 | Fără dialog)
Friedrich Kieβling: Little Karl and the Elephants (Animație | Germania | 8 minute | 2021 | Fără dialog)
Aneta Paulíny: Befriend the Wind (Animație | Cehia | 3 minute | 2021 | Fără dialog)
Vasilisa Tikunova: Under the Clouds (Animație | Rusia | 4 minute | 2021 | Fără dialog)
Quentin Haberham: Bristles (Animație | Olanda | 2 minute | 2021 | Fără subtr.)
Anya Ru, Masha Rymyantseva: Papa Is Big, I Am Small (Animație | Italia | 3 minute | 2021 | Fără dialog)
Alžbeta Mačáková Mišejková: Don’t Blow It Up (Animație | Cehia | 8 minute | 2022 | Fără dialog)
Anne Isensee: YAY (Animație | Statele Unite ale Americii | 3 minute | 2021 | Fără dialog)
India Barnardo: Cat and Moth (Animație | Canada | 7 minute | 2021 | Fără dialog)
Giulia Martinelli: Marea (Animație | Elveţia | 4 minute | 2022 | Fără dialog)
Britt Raes: Luce and the Rock (Animație | Belgia-Olanda-Franţa | 13 minute | 2022 | Fără dialog)
Joost van den Bosch, Erik Verkek: Ink (Animație | Olanda | 2 minute | 2020 | Fără dialog)

14:00
Al cui câine sunt?
R: Lakatos Róbert | Film documentar, comedie | Ungaria-România | 80 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+

16:30
Aurul națiunii
R: Zákonyi S. Tamás | Film documentar, sport | Ungaria | 148 minute | 2023 | Subtitrare: EN | 12+ Q&A

20:00
Vacanță în vest
R: Tiszeker Dániel, Lévai Balázs | Comedie | Ungaria | 105 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+

CINEMA ARTA
10:30
Filmgalop – Proiecția filmelor premiate

12:30
Filmele taberei de creație Filmtett Workshop, ed. a 19-a
Farkas Ágnes Anna: Afumat, dar nu neplăcut (Scurtmetraj | România-Ungaria | 15 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Incze Kata: Un aer mai bun (Scurtmetraj | România-Ungaria | 13 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Pánczél Kata: Masculii sunt frumoși (Animație | România-Ungaria | 2023 | Fără dialog)
Fogarasi Orsolya: Tu ce parfum ai duce în spațiu? (Animație | România-Ungaria | 3 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Kállai Kamilla: Silhouette (Animație | România-Ungaria | 4 minute | 2023 | Fără dialog)
Budrala Sára: Szonjarebeka (Scurtmetraj | România-Ungaria | 14 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Lokodi Melinda: Purple Yarn (Animație | România-Ungaria | 2 minute | 2023 | Fără dialog)
Bera Viktória: Relax (Animație | România-Ungaria | 4 minute | 2023 | Fără dialog)
Ördög Kinga: The Bud, the Hill And the Dice (Serial animat | România-Ungaria | 2 minute | 2023 | Fără dialog)
Fazakas Lehel: Picnic cu zâne (Scurtmetraj | România-Ungaria | 12 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Hajdu Szabolcs: Minefield’s Night (Scurtmetraj | România-Ungaria | 28 minute | 2023 | Subtitrare: RO)
Studiu de cinematografie (Scurtmetraj | România-Ungaria | 4 minute | 2023 | Fără subtr.)

15:00
Vis olimpic în Transilvania
R: Szarka Nóra | Film documentar | Ungaria | 50 minute | 2022 | Subtitrare: RO | 12+ Q&A

17:00
Petőfi în Ardeal
R: Maksay Ágnes | Film documentar | România-Ungaria | 60 minute | 2023 | Subtitrare: RO | 12+ Q&A

19:00
Oameni-arbori
R: Bánóczki Tibor, Szabó Sarolta | Animație, dramă, sci-fi | Ungaria-Slovacia | 110 minute | 2023 | Subtitrare: EN | 15+ | Q&A

21:30
Zanox – Riscuri și efecte secundare
R: Baranyi Gábor Benő | Comedie | Ungaria | 2022 | Subtitrare: RO | 15+

 

Pentru detalii, intră pe website-ul organizatorilor.

 


Vrei să fii la curent cu cele mai noi Evenimente, Filme și Festivaluri din România?

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută