Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 18/05/2026 11:11
Artă & Cultură / Performing arts

Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București

Patricia Stoian De Patricia Stoian
Comentarii Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București Share Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București
Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București


Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București

Marți, 19 mai, de la ora 19.00, la Institutul Cervantes va răsuna „Cântecul păsărilor” – o călătorie muzicală pe teme renascentiste, baroce și palimpseste improvizate pe acestea, compoziții romantice și contemporane, picături de rouă flamenco și nectar de tango.

Artiștii Maxim Belciug și Gabriel Bălașa vor explora melosul spaniol și latinoamerican, pentru a-i surprinde frumusețea, sensibilitatea și comorile ascunse.

Intrarea este liberă, cu înscriere prealabilă la adresa cultbuc@cervantes.es

În repertoriul celor doi muzicieni se vor regăsi lucrări precum „El cant dels ocells” de Pau Casals, „Sonata barroca Iberoamericana” (compozitor anonim), palimpsest pe marginea „Folías españolas”, palimpsest pe marginea „Pavana” de Luis Milán, palimpsest pe marginea „Corriente” de Gaspar Sanz, „La miñona de Cataluña”, „Las hachas”, „Rujero y Paradetas”,  „La caballeria de Nápoles” de Gaspar Sanz,  „Monotonía y Nostalgia” de Antonio Lauro, „Vals venezolano” de Raúl Borges, „Canción triste” de Carlos Fariñas,  palimpsest pe marginea „Lágrima” de Francisco Tárrega, „¡Adiós, muchachos!” de Julio César Sanders, „La Cumparsita” de Gerardo Matos Rodríguez.

Despre Maxim Belciug

Maxim Belciug este chitaristul „Încântărilor”, cel care se încăpăţânează să creadă că frumuseţea va mântui, totuși, lumea.

A cântat la Paris, Roma, Veneţia, Varşovia, Belgrad, Viena, Stockholm, Budapesta, pe marile scene ale muzicii clasice din ţară: Ateneul Român, Sala Radio, filarmonici, Teatrul Nottara, Teatrul Naţional Bucureşti, Teatrul Naţional Iaşi etc.

Despre Gabriel Bălaşa

Gabriel Bălaşa, un nume frecvent întâlnit pe scena muzicală under şi overground, este un percuţionist inspirat, apreciat pentru prezenţa sa creativă. A susținut concerte la festivaluri naționale și internaționale în România, Ungaria, Portugalia, Franța, Anglia, Germania, China, India etc.

Recital duo Maxim Belciug și Gabriel Bălaşa, la Institutul Cervantes din București

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută