Când plouă și e frig afară, cele mai calde locuri rămân sălile de cinema. La Timișoara, Cinema Victoria, Cinema Timiș și Cinema Studio continuă să fie spații unde filmul adună comunitatea, emoțiile și ideile care contează.
Cinema Victoria
Săptămâna aceasta, ecranul de la Victoria devine un spațiu de reflecție asupra felului în care ne raportăm la natură, la ceilalți și la noi înșine. Festivalul CULMEA ajunge pentru prima dată la Timișoara, aducând filme și discuții despre mediu dedicate publicului tânăr.
Avanpremiera filmului „Cravata galbenă”, care are loc în prezența unei părți din echipa de producție, s-a epuizat rapid, însă atmosfera rămâne intensă cu alte titluri din program: „Tafiti”, o animație pentru întreaga familie, un romance adolescentin în cadrul Ceau, Cineclub, dar și proiecții cu tonuri diferite, de la funky – „Dracula”, la introspective – „Eu, tu și cei din mintea noastră”.

Cinema Timiș
La Cinema Timiș, filmele creează punți între emoție, muzică și actualitate. Avanpremiera „Cravata galbenă” este deja sold out, însă spectatorii pot prinde bilete pentru proiecțiile de sâmbătă. Programul include titluri puternice de la Cannes, precum „Un simplu accident”, laureatul Palme d’Or, și „Nouvelle Vague”, dar și întâlniri cu legende ale muzicii prin documentarul „Springsteen” și spectacolul „Tosca” de la Royal Opera House London.
Printre opțiunile care ridică pulsul se numără „Bugonia”, o provocare cinematografică semnată Yorgos Lanthimos, și „O luptă după alta”, pentru cei care caută acțiune fără pauze.

Cinema Studio
La Cinema Studio, săptămâna se anunță plină de energie și descoperiri. Caravana Paradiso aduce o selecție de filme care celebrează diversitatea și curajul tinerilor cineaști, completată de două cinecluburi: Film After School, cu proiecția „Trei kilometri până la capătul lumii” și o discuție online cu actorul Ciprian Chiujdea, și cineclubul seniorilor al Asociației Contrasens, urmat de o conversație la cafea.
În premieră, publicul poate vedea „Interior Zero”, documentarul „Triton”, dar și noul film al Juliei Ducournau, „Alpha”, una dintre cele mai așteptate producții ale toamnei. Pentru experiențe mai intense, recomandările săptămânii sunt „Mori, iubirea mea” și clasicul contemporan „Moartea domnului Lăzărescu”.

Descoperiți programul complet pe site-ul Cinefil de Timișoara și bucurați-vă de filme care încălzesc sufletul, indiferent de vreme.
Ne vedem la cinema!


