Februarie… ultima lună de iarnă, prima de modă
Dacă ianuarie a reprezentat mai mult reintrarea în circuit a majorităţii dintre noi – doar marea Săptămână a Modei Haute Couture de la Paris, de la finalul lunii, reprezentând un maxim în creaţia de lux şi cam atât -, februarie încheie cea mai caldă iarnă a ultimilor (mulţi) ani printr-o serie de mari premiere, mai ales în creaţia de fashion, fiindcă începe deja marele circuit internaţional al show-urilor de Prêt-à-Porter pentru toamna-iarna 2025-2026.


Astfel, totul demarează cu Berlin Fashion Week, din perioada 31 ianuarie-3 februarie, după care urmează marele set de colecţii din cadrul New York Fashion Week (6-11 februarie), London Fashion Week (20-24 februarie), cu o distanţă neaşteptat de mare între cele două Săptămâni ale Modei, pentru ca luna să se închidă cu magnifica Milano Fashion Week (25 februarie-3 martie).
După aceea, va urma poate cea mai importantă Săptămână a Modei, cea din capitala Franţei, între 3 şi 11 martie, dar despre asta vom vorbi la timpul respectiv.
Până atunci, februarie se instalează ca o lună a modei începutului în forţă de an 2025 prin patru mari şi reprezentative expoziţii de impact internaţional organizate, de asemenea, la Paris. Prima este etapa secundă a magistralei poveşti itinerante de Alta Moda (Haute Couture-ul italian) a celor de la DOLCE & GABBANA.


Proaspăt renovatul magnific Grand Palais găzduieşte sinteza expoziţională DU COEUR À LA MAIN, o poveste live a viziunii fascinantului cuplu italian de creatori, apoi Muzeul Luvru va fi gazda unei alte premiere de anvergură, LOUVRE COUTURE. Objets d’art, objets de mode, prima expoziţie dedicată exclusiv fashion-ului din istoria prestigiosului muzeu parizian, îmbinând arta modei cu cea a obiectelor istorice, o conexiune complexă între couture şi cultură.
Urmează un tandem de expoziţii neobişnuite, cu teme atipice: Au fil de l’or, o prezentare „strălucitoare” despre aur în arta modei, la Musée du quai Branly, şi WAX, dedicată acestui material aparte, la Musée de l’Homme.
În România, show-urile de profil debutează ieşit din comun cu unul dedicat magiei în modă la Hanul Gabroveni, Sala de Teatru, în conexiune cu inedita expoziţie ABRACADABRA, organizată tot de către ARCUB.
Luna februarie dă astfel startul în forţă al marelui circuit al evenimentelor esenţiale de fashion din 2025, aşa că… ţinem aproape!
Text de ALIN GĂLĂȚESCU | LIFESTYLE