Atelier de pictat ouă uriașe pentru copii în Muzeul ASTRA

Zile și Nopti Sibiu De Zile și Nopti Sibiu | Publicat: 14 aprilie 2022


Copiii sunt invitați, în perioada următoare, să picteze ouă uriașe în Muzeul în Aer Liber din Dumbrava Sibiului. Atelierul de pictat îi provoacă pe cei mici să își demonstreze creativitatea, pictând ouă realizate dintr-un material ecolologic și care măsoare 1.3 metri.

“Avem nevoie de ajutor. Practic, loc de pictat este destul pentru vizitatori de toate vârstele. Inspirație? Inspirația va veni din motive tradiționale de încondeiat ouă, mai ales că vor fi acolo muzeografi care vă vor da informații despre asta, dar și despre folosirea culorilor naturale și simbolistica desenelor respective. La sfârșitul atelierului, cei mici au parte de jocuri surpriză”, au precizat reprezentanții Muzeului ASTRA.

Atelierele vor avea loc în perioada 14-22 aprilie, între orele 10-17, la Amfiteatrul de pe Aleea Pivelor. În cazul în care vremea va fi nefavorabilă, acesta se va muta în Sala Changes din cadrul Pavilionului Muzeal Multilcultural ASTRA.

Cei care au drum prin Muzeu pot vizita pe Aleea Pivelor o expoziție de ouă uriașe, pictate de copii la activitățile educaționale organizate de instituția culturală.

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută