Poate câțiva dintre voi aveți în perioada aceasta mai mult timp liber. Sigur, mai mult timp liber nu se traduce în atenție sporită non-stop și dorință să faceți toate lucrurile pe care nu le-ați făcut până acum, dar poate înseamnă timp să luați o pauză.
Pentru cei care vor să recupereze câteva filme românești, astăzi vă recomand o alegere de pe platforma online CINEPUB, unde puteți viziona gratis scurtmetraje sau lungmetraje, discuții și conferințe. În contextul popularizării platformelor VOD, misiunea CINEPUB de a aduce mai aproape pubicul de filmele românești este de apreciat mai ales pentru calitatea conținutului accesibil fără plată.


„Marele jaf comunist” este un documentar din 2004 regizat și scris de Alexandru Solomon. Filmul combină materiale de arhivă și interviuri în încercarea de a înțelege producția din 1960 a filmului „Reconstituirea” (regia Virgil Calotescu) care urmărește ancheta jafului de la Banca Națională și care are în distribuție presupușii inculpați ai procesului. Urmărind firul dosarelor autorităților, documentarul vizează aspecte din fișele biografice ale personajelor principale și chestionează acuzațiile aduse lor.


Alexandru Solomon este inițiatorul și directorul onorific al Festivalului Internațional de Film Documentar și Drepturile Omului și unul din cei mai cunoscuți regizori români de documentar.
Filmul a primit premiul Festivalului Internaţional “du Film d’Histoire”, Pessac, Franța, Marele Premiu, la Festivalul Mediawave, Gyor, Ungaria și a fost selecţionat în cadrul IDFA 2004, Alpe Adria, Trieste, Gyor, Ljubljana şi Ierusalim (2005).
Din distribuție fac parte Victor Rebengiuc (voce), Mihai Călin (voce), Ozana Oancea (voce), Sandu Mihai Gruia (voce).
Îl puteți viziona integral aici:
Denisa Velicu, redactor




