Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti
Festival

Festivalul Internațional de Film Independent ANONIMUL 2023

ANONIMUL

Cea de-a 20-a ediție a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL va avea loc în perioada 14-20 august 2023, la Sfântu Gheorghe (Delta Dunării).

Și anul acesta programul festivalului cuprinde două competiții de scurtmetraje, românești și internaționale, și proiecții de film de lungmetraj însoțite de întâlniri și dialoguri între cineaști și public.

Din cele peste 100 de filme înscrise în competiția de scurtmetraj românesc, criticul de film Ionuț Mareș a ales 12 titluri ce vor fi proiectate la Sfântu Gheorghe și intră în cursa pentru premiul de 1000 de euro desemnat prin vot de publicul festivalului. Acestea sunt:

Acolo unde bărcile nu ajung” – regia Vlad Buzăianu

Alibaba” – regia Vlad Popa

Antrenamentul de noape” – regia Bogdan Alexandru

Appalachia” – regia Roxana Stroe

Berliner Kindl” – regia Lucia Chicoş

Exercițiu de concediu” – Lara Ionescu

Karina” – regia Ilinca Hărnuţ

La distanță” – regia Dana Rogoz

Sasha” – regia Serghei Chivirigă

Să păstrăm distanța” – regia Cecilia Ștefănescu

Venus” – regia Carina-Gabriela Daşoveanu

Vreau să sparg sera” – regia Teona Galgoţiu

 

Selecţia din acest an, dominată de cineaste, arată că vocile feminine din cinematografia română sunt tot mai numeroase şi mai prezente, iar asta e îmbucurător. O parte dintre filme sunt studenţeşti şi anunţă o nouă generaţie talentată şi demnă de urmărit. Restul sunt filme la fel de promiţătoare ale unor cineaste şi cineaşti care pornesc acum pe drumul regiei. Sper că selecţia va surprinde publicul ANONIMUL pe cât de mult m-a surprins pe mine prospeţimea filmelor. – spune Ionuț Mareș

Proiecție specială Anonimul XX

Off-Competition ANONIMUL XX

Alte nouă filme, de data aceasta de lungmetraj și mediumetraj, vor fi arătate în cadrul festivalului într-o secțiune noncompetițională, prilej cu care spectatorii ANONIMUL se vor putea întâlni cu parte din echipele care au lucrat la realizarea lor.

„Mammalia” – regia Sebastian Mihăilescu

„Tigru” – regia Andrei Tănase

„Castelul Crăiței” – regia Liviu Mărghidan

„Spre Nord” – regia Mihai Mincan

„Arsenie. Viața de apoi” – regie Alexandru Solomon

„De ce mă cheamă Nora, când cerul meu e senin” – regie Carla Maria Teaha

„Între revoluții” – regie Vlad Petri

„Phoenix. Har/Jar” – regie Cornel Mihalache

„Toate râurile se varsă în mare și marea nu se umple niciodată” – regie Claudiu Mitcu

 

Programul festivalului Anonimul 2023

LUNI, 14 AUGUST

CAMPING

21.30

Gala de Deschidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL, ediția 20

Film Deschidere

KIDNAPPED

R: Marco Bellocchio, 125’

Cu: Enea Sala, Leonardo Maltese, Fausto Russo Alesi

 

00.00

Competiție lungmetraj

THE QUARREL

R: Sanal Kumar Sasidharan (India), 94’

Cu: Tovino Thomas, Kani Kusruti

 

01.40

Competiție scurtmetraj internațional 1

 

MARȚI, 15 AUGUST

SALA

10.00

Competiție lungmetraj

THE QUARREL

R: Sanal Kumar Sasidharan (India), 94’

Cu: Tovino Thomas, Kani Kusruti

 

11.45

Competiție scurtmetraj internațional 1

*proiecțiile vor fi urmate de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu echipele filmelor

 

13.15

Competiție lungmetraj

LÉGUA

R: Filipa Reis, João Miller Guerra (Portugalia), 119’

Cu: Carla Maciel, Fátima Soares, Vitória Nogueira da Silva

 

15.30

Romanian OFF Section

MAMMALIA

R: Sebastian Mihăilescu, 88’

Cu: István Téglás, Mălina Manovici, Denisa Nicolae

*în prezența regizorului Sebastian Mihăilescu și a producătoarei Ada Solomon

 

17.30

Romanian OFF Section

ARSENIE. VIAȚA DE APOI

R: Alexandru Solomon, 96’

*în prezența regizorului Alexandru Solomon și a producătoarei Ada Solomon

 

CAMPING

21.30

Romanian OFF Section

NU AȘTEPTA PREA MULT DE LA SFÂRȘITUL LUMII

R: Radu Jude, 163’

Cu: Ilinca Manolache, Nina Hoss, Dorina Lazăr, Ovidiu Pîrșan

*în prezența actriței Ilinca Manolache și a producătoarei Ada Solomon

 

00.30

Competiție scurtmetraj românesc 1

 

01.40

Romanian OFF Section

BLACK SEA GAS: HOW THEY DID IT

R: Andrei Dăscălescu, 46’

 

MIERCURI, 16 AUGUST

CAMPING CORT FESTIVAL

11.00

ANONIMUL Talks – Filmul Românesc: Așteptările publicului vs Așteptările realizatorilor. Întâlnire informală între public și invitații Festivalului

 

SALA

10.00

Competiție scurtmetraj românesc 1

*proiecțiile vor fi urmate de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu echipele filmelor

 

11.45

Competiție scurtmetraj internațional 2

 

13.00

Competiție lungmetraj

FREMONT

R: Babak Jalali (SUA), 91’

Cu: Anaita Wali Zata, Jeremy Allen White

 

15.00

Romanian OFF Section

TIGRU

R: Andrei Tănase, 80’

Cu: Cătălina Moga, Paul Ipate, Alex Velea, Bogdan Tulbure

*în prezența actorului Bogdan Tulbure

 

17.00

Romanian OFF Section

TOATE RÂURILE SE VARSĂ ÎN MARE ȘI MAREA NU SE UMPLE NICIODATĂ

R: Claudiu Mitcu, 50’

*în prezența regizorului Claudiu Mitcu

 

18.30

Romanian OFF Section

BLACK SEA GAS: HOW THEY DID IT

R: Andrei Dăscălescu, 46’

 

CAMPING

21.15

CONCERT DL. GOE

 

22.00

Competiție lungmetraj

FREMONT

R: Babak Jalali (SUA), 91’

Cu: Anaita Wali Zata, Jeremy Allen White

 

23.40

Competiție lungmetraj

LÉGUA

R: Filipa Reis, João Miller Guerra, 119’

Cu: Carla Maciel, Fátima Soares, Vitória Nogueira da Silva

Quinzaine des cinéastes, Festivalul de Film de la Cannes 2023

 

01.40

Competiție scurtmetraj internațional 2

 

JOI, 17 AUGUST

SALA

10.00

Romanian OFF Section

PHOENIX. HAR/JAR

R: Cornel Mihalache, 104’

Cu: Nicu Covaci, Josef Kappl, Mircea Baniciu

*în prezența regizorului Cornel Mihalache și a producătoarei Claudia Nedelcu Duca

 

12.15

FOCUS NAOMI KAWASE

SWEET BEAN

R: Naomi Kawase, 114’

Cu: Kirin Kiki, Masatoshi Nagase, Kyara Uchida

 

14.30

Romanian OFF Section

DE CE MĂ CHEAMĂ NORA, CÂND CERUL MEU E SENIN

R: Carla Maria Teaha, 85’

Cu: Nora Iuga

*în prezența regizoarei Carla Maria Teaha

 

16.30

Competiție scurtmetraj românesc 2

*proiecțiile vor fi urmate de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu echipele filmelor

 

18.00

Competiție lungmetraj

STELLA IN LOVE

R: Sylvie Verheyde (Franța), 110’

Cu: Flavie Delangle, Marina Foïs, Benjamin Biolay

 

CAMPING

21.30

FOCUS NAOMI KAWASE

STILL THE WATER

R: Naomi Kawase, 116’

Cu: Nijirô Murakami, Junko Abe, Miyuki Matsuda

*în prezența regizoarei Naomi Kawase

 

23.40

Competiție scurtmetraj românesc 2

 

00.45

Competiție lungmetraj

STELLA IN LOVE

R: Sylvie Verheyde (Franța), 110’

Cu: Flavie Delangle, Marina Foïs, Benjamin Biolay

 

02.35

Competiție scurtmetraj internațional 3

 

VINERI, 18 AUGUST

SALA

10.00

FOCUS NAOMI KAWASE

TRUE MOTHERS

R: Naomi Kawase, 140’

Cu: Hiromi Nagasaku, Arata Iura, Aju Makita

*proiecție urmată de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu regizoarea Naomi Kawase

 

13.15

Competiție lungmetraj

TERRESTRIAL VERSES

R: Ali Asgari, Alireza Khatami (Iran), 77’

Cu: Sadaf Asgari, Ardeshir Kazemi, Gohar Kheirandish

 

15.00

Competiție scurtmetraj românesc 3

*proiecțiile vor fi urmate de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu echipele filmelor

 

16.30

Competiție scurtmetraj internațional 3

 

18.30

MASTERCLASS NAOMI KAWASE

 

CAMPING

21.30

Competiție scurtmetraj românesc 3

 

22.30

Competiție lungmetraj

TERRESTRIAL VERSES

R: Ali Asgari, Alireza Khatami (Iran), 77’

Cu: Sadaf Asgari, Ardeshir Kazemi, Gohar Kheirandish

 

23.50

Competiție scurtmetraj românesc 4

 

01.00

LAST SUMMER

R: Catherine Breillat, 104’

Cu: Léa Drucker, Olivier Rabourdin, Clotilde Courau

 

SÂMBĂTĂ, 19 AUGUST

SALA

10.00

Competiție scurtmetraj românesc 4

*proiecțiile vor fi urmate de o sesiune de întrebări și răspunsuri cu echipele filmelor

 

12.00

Romanian OFF Section

CASTELUL CRĂIȚEI

R: Liviu Mărghidan, 82’

Cu: Dragoș Olaru, Judith State

*în prezența regizorului Liviu Mărghidan și a producătoarei Ruxandra Flonta

 

14.15

Romanian OFF Section

ÎNTRE REVOLUȚII

R: Vlad Petri, 70’

*în prezența scenaristei Lavinia Braniște

 

16.00

Romanian OFF Section

MAROCCO

R: Emanuel Pârvu, 100’

Cu: Șerban Pavlu, Ana Indricău, Tudor Cucu Dumitrescu, Emilia Popescu, Crina Semciuc

 

18.00

Romanian OFF Section

SPRE NORD

R: Mihai Mincan, 122’

Cu: Niko Becker, Soliman Cruz

 

CAMPING

21.30

Gala de Închidere a Festivalului Internațional de Film Independent ANONIMUL, ediția 20

& acordarea Trofeului ANONIMUL pentru contribuția la frumusețea cinematografiei

universale regizoarei Naomi Kawase

Film Închidere

FILMUL OFICIAL AL JOCURILOR OLIMPICE DE LA TOKYO 2020 SIDE A

R: Naomi Kawase, 120’ (2020)

 

00:00

CONCERT ȘUIE PAPARUDE

 

DUMINICĂ, 20 AUGUST

SALA

11.30

YOUTH (SPRING)

R: Wang Bing, 212’

 

15.00

Proiecția filmelor premiate la Secțiunea Scurtmetraj și câștigătorul Trofeului ANONIMUL 2023

 

#ANONIMUL2023 se va desfășura atât în aer liber, în Green Dolphin Camping, cât și în sălile cinematografului din Green Village Delta Dunării.

Accesul la proiecțiile din cadrul festivalului este gratuit.
Pentru proiecțiile care au loc în Complexul Cinema Green Village, accesul este condiționat de deţinerea unui bilet cu valoare 0, care asigură rezervarea locului la proiecție și care va putea fi rezervat pe Eventbook.ro cu 24 de ore înainte de începerea proiecțiilor, începând cu ora 11.00, inclusiv pentru prima zi de festival, 20 august. Comenzile sunt limitate la 4 bilete/adresă email.

Pentru proiecțiile din cadrul campingului Green Dolphin Camping nu este nevoie de bilet cu valoare 0 lei.

Pentru a evita situațiile în care locurile rezervate rămân libere și există în continuare doritori să vadă filmul, rugăm spectatorii care nu mai ajung la proiecția rezervată să solicite reprezentanților Eventbook anularea rezervării printr-un mesaj de răspuns la e-mailul care conține biletul.

Pentru transportul către Sfântu Gheorghe se vor putea rezerva bilete online la cursele NAVROM către Sfântu Gheorghe, și retur, din Tulcea și Mahmudia de pe: http://www.navromdelta.ro/cumpara-bilete

Share

Facebook
WhatsApp
LinkedIn
Twitter
Email
Caută