Meniu Zile și Nopți
Articole Zile si Nopti Zile si Nopti 27/04/2025
Viața Orașului / CityZen

Povești din culise: „Sibiu – Tokyo, via Iona” de Constantin Chiriac

Constantin Chiriac De Constantin Chiriac
Comentarii Povești din culise: „Sibiu – Tokyo, via Iona” de Constantin Chiriac Share Povești din culise: „Sibiu – Tokyo, via Iona” de Constantin Chiriac

Această poveste începe în urmă cu mai bine de 10 ani, mai precis în 2012, când l-am cunoscut pe Kuranosuke Sasaki, una dintre legendele teatrului japonez.

În orice caz, el este considerat un adevărat idol al femeilor. L-am văzut în câteva producții, unde audiența era aproape exclusiv feminină. În sala de spectacole se aflau mii de tinere. Iar când a avut loc castingul pentru rolul lui Lady Anne al spectacolului Richard III, cu prilejul coproducției de la Tokyo Metropolitan Theatre, montată de domnul Silviu Purcărete, au fost aproximativ 200 de actrițe care, în clipa în care repetau cu el, se emoționau atât tare, încât le apucau plânsul.

Iată că acest actor vine să interpreteze Iona la Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu, în regia lui Silviu Purcărete, în scenografia lui Dragoș Buhagiar și cu muzica lui Vasile Șirli. Avanpremiera și premiera vor fi la Sibiu, în 21 și 22 mai. Mergem la închiderea Festivalului de primăvară de la Budapesta în 24 mai, apoi la Cluj-Napoca în 27 mai, la București în 30 și 31 iunie, la Chișinău în 3 iunie și, în cele din urmă, la Sofia în 7 iunie. Premiera la Tokio, în Japonia, va avea loc în 1 octombrie. Vorbim despre un text extraordinar al trilogiei lui Marin Sorescu, Setea muntelui de sare, o piesă de o expresivitate rară care a influențat decisiv destinul dramaturgiei românești.

Pe perioada Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, vom juca acest spectacol, la care va veni NHK, postul public de televiziune al Japoniei, pentru a-l filma. La fel, Ambasada Japoniei și celelalte structuri asociate se interesează de venirea domnului Sasaki. Suntem mândri că putem face acest proiect pe picior de egalitate cu acești parteneri și că dialogul dintre Sibiu, Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu, Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu și Tokyo Metropolitan Theatre din „Țara Soarelui Răsare” este mai frumos ca niciodată.

Newletter zn png
Newsletter-ZN-2025-300x250

Galerie imagini

Share

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Caută