„În largul mării”, o comedie despre… alegeri
În luna ianuarie, la Sala Pictura a TNB este programată premiera piesei În largul mării, a lui Sławomir Mrożek, dramaturgul polonez ale cărui comedii ale absurdului au marcat teatrul secolului XX şi se dovedesc, în unele cazuri, mai actuale ca niciodată.
Cât de relevantă este În largul mării, parodie a absurdului existenţei umane în ansamblul relaţiilor societăţii contemporane, ne putem da seama din ceea ce se întâmplă în piesă.
Naufragiaţi pe o plută în largul mării, trei persoane trăiesc momente halucinante, pentru că singura soluţie rămâne canibalismul, în condiţiile în care hrana s-a sfârşit.
În largul mării, TNB (repetiții)
Cum niciunul nu se oferă să fie prânzul celorlalţi, cei trei, Grasul, Slabul şi Mijlociul, organizează alegeri generale şi, prin votul liber exprimat, alesul urmează să ajungă în stomacul celorlalţi.
În campania electorală, fiecare dintre cei trei încearcă să-i înduioşeze pe contracandidaţi, în speranţa că nu el va fi cel mâncat, dar conflictele dintre ei se amplifică, iar instinctul se dovedeşte a fi mai presus de raţiune.
Teoretic, totul este democratic şi aparent colegial, însă, în practică, fiecare face absolut orice pentru a supravieţui. Cine pe cine mănâncă ajungem să ne întrebăm în spectacolul pus în scenă de Felix Alexa, ce îi are în distribuţie pe Şerban Pavlu (Mijlociul), Emilian Mârnea (Slabul), Victoria Dicu (Grasul), Eduard Cîrlan (Poştaşul) şi Andrei Finţi (Lacheul).
Text de IOAN BIG | TEATRU
Citește mai multe articole din ARTĂ & CULTURĂ.
Foto header © Royalty-free Images, Photo Stock, Video & Music | Depositphotos: Elnur_